Szent Iván éji tűzugrás

MEGHÍVÓ

Tyüzet megrakájuk, négyszögre rakájuk.

Egyik szögin űnek szíp öregasszonyok,

A másikon űnek szíp öreg emberek,

Harmagyikon űnek szíp hajadon lányok,

Negyediken űnek szíp ifjú leginyek.

Szent Iván-éji tűzugrás a Múzeumok éjszakája jegyében

2016. június 24-én a Múzeumkertben

18:00 György lovag és a sárkány

a Trambulin színház előadása

19:00 Cimbaliband zenekar előadása

Majd az este fő attrakciója a tűzugrás következik

Közreműködnek:

Isaszegi Asszonykórus

Csata Tánceggyüttes

Csatangoló Táncegyüttes

Csattanó Tánccsoport

Minden kedves érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők!

Az országban egyre több városban, így nálunk is újjáéledt a Szent Iván-éji tűzugrás hagyománya. Eszerint, azok a párok, akik Szent Iván éjszakáján átugranak a tűz felett, egész évben együtt maradnak. De a tűzugrásnak nem feltétlenül szükséges párral nekivágni. Egyedül is megugorhatja bárki a lángokat, és cserébe a 16. századi hagyomány szerint megtisztulást nyer.

A tűzugrást tisztító szertartásként is szokás alkalmazni, de ehhez igazi, szabadtéri tűzre van szükség. Szintén zöldbe és aranyba kell öltözni hozzá és ugyanúgy éjfélkor kell átugrani a lángokat, de egyedül. A hagyomány szerint a lángok megtörik az átkot és rontást, elűzik a negatív energiákat és védelmet nyújtanak a szemmelverés ellen.
/Fotó: Szmolicza J. (2015.)/