112 éve született Wass Albert

„Örvendj a hóvirágnak és a búzavirágnak.
Az erdő csöndjének.
Ha egyedül vagy: annak, hogy egyedül lehetsz.
Ha nem vagy egyedül: annak, hogy nem kell egyedül légy.
Vágyódj arra, amit a holnap hoz és örvendj annak, ami ma vagy.”
(Wass Albert: Te és a világ)
Adjátok vissza a hegyeimet Teljes film
Szidnak, gyaláznak – mi csak dolgozunk.
Építgetjük a fundamentumot
és álmodunk föléje palotát,
erős várat, kőcsipkés templomot,
melybe belefér majd egész nemzetünk,
amikor mi már régen nem leszünk.
Szerszámmal cseréltük föl a fegyvert
egy dolgos Isten hű szolgálatában,
s csak építünk, a vaksötétben is,
tikkadt napfényben, vihar záporában,
bámészkodók gúnykacaja közt,
s az apostolok szent alázatával
dacolunk egy megvadult világgal.
Mert tudjuk, hogy a roppant sírgödörben
csak népünk múltja van, jövője él,
s az élő lélekért kérges kezünkben
szikrát vet a kő meg az acél.
S épül a fal, a vár, a citadella
a meggyalázott, árva sírhalomra.
„Ne csüggedj, testvér” – suttogjuk egymásnak,
ha sért a szitok s fáj a gúnykacaj,
„elcsorgó véres verejtékünk árán
feltámad egyszer újra a magyar,
s a kőre, mit leraktunk éjszaka,
fölépül hajnalra az új Haza!”

Wass Albert hangja: Adjátok vissza a hegyeimet
A Német Írószövetség 1949. áprilisában Irodalmi Nóbel-Díjra jelöli Wass Albertet, az Adjátok vissza hegyeimet c. munkájának német fordításáért
Wass Albert: A MAGYAR NEMZET HÉT PARANCSOLATA
Az Úristen kegyelméből azonban nincsen veszedelem a megmaradás lehetősége nélkül. Ha fölismerjük a veszedelmet, és él bennünk az akarat, hogy segítsünk magunkon, az Úr is velünk lesz! S ha már egyebet vénségemnél fogva nem is tehetek: szavakba foglalhatom a törvényt, mely részben minden nemzetre egy-formán vonatkozik, de különösképpen a magyarra.
És elnevezhetem ezt a törvényt A MAGYAR NEMZET HÉT PARANCSOLATÁNAK:
Tiszteld és szeresd a te Uradat, Istenedet, teljes szívedből, minden erődből, és rajta kívül más istened ne legyen. Bálványt ne imádj! A pénz mindössze eszköz, nem istenség. Érdekimádat, ön-imádat hamis utakra vezet embert és nemzetet egyaránt.
Magyar mivoltodat, az Úr legszebb ajándékát, meg ne tagadd soha! Őrizd, ápold, add át fiaidnak, mert csak addig marad rajtatok az Úr szeme, míg e nemzethez hívek maradtok. Ki nemzetét elhagyja: az Urat tagadja meg, s elvész nyom nélkül a népek tengerében.
De ne gyűlöld azt, aki más nemzethez tartozik. A gyűlölet méreg, mely megmérgezi az elmét, és gyűlö-letet terem. Rokonod minden isten-fia ember, bármely nyelvet beszéljen is.
Szeress minden magyart, mert testvéred Ő: nemzeted fia. Segítsd és támogasd, mert közös hazát adott nektek az Úr. Ki testvére ellen fordul, vagy megcsalja azt: önmagát rövidíti meg ezzel, saját nemzetét gyöngíti, s az Úr parancsa ellen vétkezik. Ki széthúzás magját veti el: romlást arat.
Ki bántja a magyart: téged is üt. Nemzeted jussát, igazát védeni kötelességed. Csak úgy lesztek erősek, ha megvéditek egymást. Bárki magyar vesztesége a te veszteséged is.
Légy becsületes, tisztességes és igaz! Ezek azok az emberi értékek, melyeken nemzeteknek, orszá-goknak épülniök kell. Hamis szó, hamis cselekedet ingoványba vezet. Aki csalásra épít: nyakát töri. A felelőtlen ember homokra épít, amit elfúj a szél, és elmos az eső. A becsületesség olyan, mint a sziklakő: kemény és maradandó. Bár úgy tűnik ma, mintha csak a hamisak, gazok és gonoszok számára gyümöl-csözne az élet; ne irigyeld őket! Összeomlik alattuk a csalásra épült világ. A jövendő az igazaké. Haladj csak bátran a becsület és tisztesség útján, a jövendő az igazakkal van.
Legyetek bátrak és hűségesek egymáshoz és a magyar nemzethez, mert az Úr szereti a bátrakat és a hűségeseket, s megsegíti azokat, akik az igazság útjain járnak.
Őrizzétek szívetekben ezeket a parancsolatokat, s meglássátok: az Úr veletek lesz!
(1993. máj.)

FENYŐKTŐL A PÁLMAFÁKIG, emlékképek Wass Albert íróról

Gróf czegei Wass Albert író, költő hamvai is, a marosvécsi várparkban leltek végső megnyugvást. Wass Albert a mezőségi Válaszúton született 1908-ban, Kolozsváron járt gimnáziumba, Debrecenbe agrárakadémiára, tanított a kolozsvári egyetemen, majd 1944-ben külföldre menekült. Évekig élt Németországban, majd 1952-ben kivándorolt az Egyesült Államokba, ahol megalapította az Amerikai Szépmíves Céhet. Floridában 1998 februárjában önkezével vetett véget életének. Wass Albert emlékét egy sírkőbe illesztett arcképes plakett őrzi, melyen felirat: „A kő marad”. Naponta számos bel- és külföldről érkező látogató keresi fel ezt a kegyeleti helyet. Az utóbbi években valóságos zarándokhelyé vált.

Száműzött magyar irodalom – Wass Albert ( 1. rész )
Száműzött magyar irodalom – Wass Albert ( 2. rész )
Forrás: www.wassalbert.eu, www.wikipedia.hu, www.kemenyinfo.hu
Isten áldja emlékét!