A Szent Korona óriás modellje Isaszegen is látható

Városunkba ÉRKEZIK A SZENT  KORONA INSTALLÁCIÓJA

A Szent Korona installációja Keszthely főterén 2019-ben. Fotó: Keszey Ágnes

2020.  március 5-én megérkezik városunkba, a Szent Korona kívül-belül bejárható, rendkívül látványos építménye, hogy elfoglalhassa méltó helyét a Hősök és Áldozatok Emlékparkjában.

A magyar Szent Korona installáció statikai meggondolásból, valamint az időtállóságát vizsgálva egy szilárdabb, stabilabb szerkezet. A váz egy alumínium szerkezet áttetsző polikarbonát (plexi) idomokkal, felépítménnyel. A felső része a koronát mintázza, annak zománcképei színes üvegablakként működnek. A beérkező fény átsüt a zománcképeken, felfokozott élményt produkálva. A szerkezet kör formája egy szentélyt idéz meg. A kör átmérője 4,8 m, magassága 5,2 m. Méreténél fogva igen látványos, és pedagógiai célja van: felfrissíti az eddigi ismereteket, ugyanakkor pluszinformációkat ad. Az installáció fala műanyag, belső felületein információs anyag szerepel a zománcképeken szereplő személyekről, a Korona általános történetéről. A külső falakon a Koronával megkoronázott királyok névsora, portréik láthatók. A Korona Székelyudvarhelyen 75 napig volt látható, médiasikerének köszönhetően turistalátványosság is lett. Az udvarhelyszéki iskolák rendkívüli történelemóráinak helyszíne. Eddig közel 25 000-en tekintették meg. Számos település láthatta: Budapest–Millenáris park, Keszthely, Komárom, Cegléd, Dunaharaszti. Számos település jelezte, hogy szívesen befogadná. Nagy örömünkre szolgál, hogy Isaszegre is megérkezik!

Elekes Gyula erdélyi tűzzománcművész 1960-ban született Székelyudvarhelyen, ahol jelenleg is él. 1979-ben végezte el a Marosvásárhelyi Művészeti Líceum grafika szakát.
Alkotásaira az ősi hitvilágunk táltosai, mondavilágunk alakjai jellemzőek.
“A tűzzománccal 1980 óta ismerkedem, ez a folyamat ma is tart” – vallja a művész, aki tanulmányait német és spanyol magániskolákban-alkotóműhelyekben végezte.
Székelyudvarhelyen, Soltvadkerten, Kiskőrösön, Keszthelyen, Hildesheimban, La Corunaban és természetesen Székelyudvarhelyen oktat tűzzománcozást, melyen többször is elkészítik a gyermekekkel a Szent Korona kicsinyített mását.
Eközben született meg az az ötlet egy monumentálisabb, a felnőtteknek szóló installáció létrehozásáról.

Kis koronatörténet: „Találkozik rajta a nyugati és keleti kereszténység, hiszen az Atya és Fiú, illetve a szentek mellett megjelennek bizánci császárok képei is, amelyek egyértelműen utólag kerültek oda, nem is illenek a foglalatba, illetve a fúrt lyukak is erre engednek következtetni. Dukász Mihály helyén például a feljegyzések szerint eredetileg a Szűzanya állt, aki szintén a főtengelyt alkotta, akárcsak a korona tetején lévő pantokrátor, amely Istenre vonatkozik, valamint a homlokrészen található Jézus-ábrázolás.A Mindenható két oldalán a két nagy szent, Péter és Pál helyezkedik el. Ezenkívül vannak rajta katona- és orvosszentek is – utóbbiak érdekes módon a fejre kerüléskor a koponya hátsó felének épp azon részét övezték, amely a testi és lelki épségért felel. Szépen fel van építve az egész, csak hátul sántít kissé, ahol gyaníthatóan beavatkoztak és egy korabeli egyezség alapján, hatalmi érdekek mentén megpróbálták átírni a történelmet” – tartott kis koronaismertetőt Elekes.

Forrás: dunaharaszti.hu, szekelyhon.ro, zaol.hu, csodalatosbalaton.hu

Kérjük, hogy vigyázzanak az installációra!