Isaszeg a sajtó tükrében 4.

A Pest Megyei Hírlap írta 1977. szeptember 11-én

A hagyományokat ápolják
Az isaszegi Csata Táncegyüttes

Az isaszegi Dózsa György művelődési központ nagytermében feszes, pattogó verbunkos zenét játszik Dévai Tibor zenetanár, zongoraművész. A fiúk gyakorolják az alaplépéseket. Majd lehalkul a muzsika, a lányok üveges táncot járnak.

Tíz év trófeái

Mindig az együttes legújabb tagjaival kezdjük a próbát – szól Zséli Mihályné, a lányok táncoktatója. Egy héttel ezelőtt alig merték a fejükre tenni az üveget, most már teljes biztonsággal mozognak.

Fejéregyházi László fotói

Az együttes 1968. október 15-én alakult – mondja Fejéregyházi László, a művelődési központ igazgatója. Az isaszegi győzelem emlékére az Isaszegi Csata nevet választottuk. Tánccsoportként indultunk, irányítónk Valkony Antal tanár, aki most a művelődési központ művészeti előadója, 15 éve foglalkozik a tánc iránt érdeklődő fiatalokkal. Kisebb csoportokat az együttes megalakulása előtt is patronált. Járási ünnepeken, seregszemléken kezdtünk szerepelni. Valkony Antal kis koreográfiákat, a Tardi szvitet, a Kisterenyei párost, a Tápéi darudöbögőt, cigány táncokat, tatár táncot tanított be. 1972-ben Lengyelországban szép sikereket értünk el.

A csoport mostani profilját Fejes Sándor koreográfus alakította ki – szól közbe Valkony Antal -, aki most betegsége miatt nincs itt a próbán. Verbunkos muzsikára komponált koreográfiákkal, üveges tánccal, Isaszeg környékéről gyűjtött motívumok beépítésével igazi táncegyüttest alakított ki a jórészt amatőrökből álló csoportból. A mostani Isaszegi Csata együttes három részből áll. Az asszonykórus, a brácsával, csellóval és hegedűvel kísért széki táncház, és maga a táncegyüttes alkotja a társaság egészét. Ecséden, Nagykátán, Szentendrén – az ország minden részében szerepeltünk.  Az 1975-ös gyöngyösi országos fesztiválon menettánc kategóriában első helyezést értünk el, ugyanazon év augusztusában Szentendrén megszereztük az ezüst oklevelet. 1976. augusztus 20-án miniszteri dicséretet kaptunk. Legsikeresebb számaink az Isaszegi páros, a Szüreti táncok és az Új fergeteges.

Helybeli népszokások

Idei terveink közé tartozik a helyi Májusfa-járás szokásainak feldolgozása – veszi át újra a szót Fejéregyházi László. Ilyenkor a fiatalok stilizált májusfával végigjárnak tánccal, dallal, muzsikával minden házat. Lakodalmas táncunkat már bemutattuk, Csingér Erzsébet és Harmati László szólótáncosok irányításával, most a teljes lakodalmast akarjuk kidolgozni Fejes Sándor koreográfiája alapján, Zséli Mihály és Zséli Mihályné táncoktatók vezetésével. Életben akarjuk tartani a sajátos isaszegi magyar hagyományokat. Népviseletünket Précznik Istvánné mini modelljei alapján rekonstruáljuk.

Most Isaszegen, Dányon, Kókán hosszú távú sorozatot tervez az együttes – egészíti ki a beszámolót Duka Gyula, a Pécel-Isaszeg ÁFÉSZ elnöke. A szövetkezet rendszeresen patronálja az együttest, a ruhatár kialakításában is segíti őket. Az Isaszegi Csata összetartja a község fiataljait. A művelődési központ épülete elavult, felújításán most fáradozunk. Az együttes tagjai társadalmi munkában segítenek, hogy új, korszerű körülmények között dolgozhassanak ők is.