Válogatás a Falumúzeum fotóarchívumából 8.

Úrnapja, az Oltáriszentség ünnepe

A szentháromság vasárnapját követő csütörtökön a katolikus egyház az Úr testének és vérének ünnepét, ismertebb nevén Úrnapját üli.  Ezen a napon a katolikus értékek kerülnek a figyelem középpontjába.

Úrnapi körmenet részlete, Rákóczi u. (1947.) Fotótár: 428-1.

Az ünneplés a 12. századi eukarisztiakultusszal áll kapcsolatban, és az 1263-ban történt híres bolsenai eukarisztikus csodához kapcsolódik. IV. Orbán pápa hirdette ki Úrnapja ünnepét az 1264. szeptember 8-án kelt Transiturus bullával. Magyarországi megünnepléséről az első adatok 1292-ből és 1299-ből valók. Himnuszok, énekek születtek, amelyek tartalmazzák az eukarisztiáról szóló teljes tanítást. Sokat ezek közül ma is éneklünk (Aquinói Szent Tamás himnuszai, Tantum ergo, Lauda Sion). Imádságokat is írtak az oltáriszentség tiszteletére, az áldozáshoz való felkészülésre. A 16. század folyamán és a következő századokban laikus társulatok jöttek létre az Oltáriszentség imádására.Az úrnapi szentmise szerves részét képezi a kikerülés, amely a négy égtáj felé halad, stációt tartva a sátoroltároknál. A körmenet közben szórt virág és a sátrak lombdíszei áldás után szentelménynek tekinthetők, amelyeknek a néphit mágikus erőt tulajdonított. Az imakönyvbe lepréselve szokás őrizni a következő Úrnapjáig. /Forrás: szekelyhon.ro/

Úrnapi körmenet részlete.  A képen láthatók balról jobbra: Babinszky Franciska, Parádi Erzsébet, Molnár Erzsébet, Király Veronika (1947). Fotótár: 428-2. A képeket Palyer Istvánné sz. Molnár Erzsébet ajándékozta múzeumunknak.