Honismereti és természetvédő napközis tábor 2017. jún. 26 – 30. II. rész
Látogatás a Gödöllői Grassalkovich kastélyban, séta a kastélyparkban, majd fagyizás, az Erzsébet-park és a GATE Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeumának megtekintése II. rész
A kastély szép kiállítása után a a belső parkban pihentünk, sétáltunk. Fotók: Szmolicza JózsefCsoportkép a kastély belső udvarán, a kiállítás megtekintése után.Kicsit közelebbről, képkivágás technika alkalmazásával.Séta a kastély kertjében
Levendulás-csoportKöszönjük Zsuzsa néninek, a nyári forróságban a hűsítő fagylaltot!Az Erzsébet-parki sétánk előtt, Zsuzsa néninek köszönhetően fagyiztunk egy jót, mindenki nagy örömére!
Erzsébet-park:
Közel száz féle örökzöld díszíti – az Erzsébet királyné 1898-ban bekövetkezett, váratlan és tragikus halálát követően, – 1898 novemberében létesített ligetet. Egyike volt a legelsőknek, amely emléket állított a gyönyörű királynénak, a tiszteletére Magyarországon ültetett, közel 3.000.000 emlékfából ide mintegy 48.000 került. A krími hársakkal szegélyezett sétány vezet a Gödöllőt – inkább, mint a bécsi Hofburgot – otthonának tekintő királyné szobrához, melyet 1901-ben, Ferenc József jelenlétében lepleztek le.
Erzsébet-park: A világ első, egész alakos Erzsébet királyné-szobra, Róna József szobrászművész alkotása (1901.). A virágfüzéres kőtalapzaton álló, életnagyságnál jóval nagyobb, két és fél méter magas bronzszobor egyenes tartásával, arcának finom vonásaival, alakjának gondos kidolgozásával sokat elárul a királyné szépségéről, összetett személyiségéről, a magyarok iránta érzett szeretetéről.A két fotó a „Sziklacsoportnál” készült, amelyet nagy valószínűséggel Zala György (1858-1937) tervei alapján készítettek.A sziklacsoport ma is meghatározó eleme a parknak.A Mezőgazdasági Gépmúzeum látogatásaA táboros kisdiákok érdeklődve figyelik a működésbe hozott különböző modelleket.
„A vas Góliát és a kis emberkék találkozása”A felülcsapó vízkerék hatásfoka a legmagasabb az összes vízkerék közül,.”A Gépmúzeum muzeológusa beindít egy lánctalpas traktort.Végezetül egy közös csoportkép a múzeum belső udvarán, a magyar mezőgazdasági gépgyártás egyik emblematikus erőgépe, egy RÁBA STEIGER 250 előtt.Kicsit közelebbről: Közös csoportkép kalauzunkkal, a Gépmúzeum muzeológus kollégájával.A tábor során vendégünk volt Horváth Gyula úr, az Országos Meteorológiai Szolgálat Szakmai igazgató-helyettese. A gyerekeknek lehetőségük volt betekinteni a Meteorológiai Szolgálat számítógépes előrejelzésébe is és a legmodernebb (infrás) csapadékmérő berendezés megtekintésére is.Köszönjük Horváth Gyula úrnak, hogy elhozta az infra érzékelős mobil csapadékmérő berendezést, melyet, működés közben tekinthettünk meg. Itt jegyzem meg, hogy a tábor ideje alatt Szmolicza József felügyelete mellett, hőmérséklet és csapadékmérést is végeztek a diákok. Milliméter papíron vezetve a napi hőmérsékleti adatokat, majd ügyesen kiszámolták a napi középhőmérsékletet! Mindennap más – más gyerekpár volt felelős az értékek leolvasásáért, rögzítéséért, melyet közösen ellenőriztünk. Erre a célra a meglévő Hellmann-féle csapadékmérő edényt (Ombrométert) és az Angol hőmérő-házikónkat használtuk. Hőmérőket a Múzeumbaráti Kör pénzén vásároltunk. Köszönjük!
Játékos sportnap zárta a hetet. Köszönjük a sok-sok új játék megvásárlást a Múzeumbaráti Körnek!Köszönjük Sindely Julianna tanárnőnek a sportjátékok megszervezését, lebonyolítását!