Reitmayer Józsefre emlékezünk 2.

In Memoriam
Reitmayer József
(1912 – 1980)
Kresz Albert fotóművész felvétele, Reitmayer József fafaragóról (1970-es évek vége).

Folytatjuk megemlékezésünket Reitmayer József  (1912 – 1980) isaszegi népi fafaragó művész halának 40. évfordulója alkalmából.  Ezúton köszönöm meg Hajdú Zsófia Csenge intézményvezetőnek (Aszódi Integrált Kulturális Központ) és Harkai Béláné gyűjteménykezelőnek (Petőfi Közérdekű Muzeális Gyűjtemény) segítségét! A szükséges adatok, fényképek engedélyezéséért és eljuttatásáért, melyet még a szabadságom előtt kértem az AIKK-tól.  Azok időközben megérkeztek, ezáltal a Reitmayer József fafaragóra való megemlékezésünk kibővülhetett az újabb információkkal, fényképekkel. Köszönöm Péter keresztfiamnak a segítséget, hogy a Falumúzeum Facebook oldalára mindezt segített felhelyezni! A közölt fényképek az aszódi Petőfi Közérdekű Muzeális Gyűjtemény tulajdonát képezik!
.
Reitmayer József népi fafaragó 1912. február 28-án született Zalaszentgróton (Zala megye). Eredeti foglalkozását tekintve cipész volt. Családjával Szentgyörgypusztára 1959-ben költözött. Feleségével együtt nagy szeretetben nevelték fel négy fiúgyermeküket. Józsi bácsi a fafaragással hobbiból, 1972-től kezdődően kezdett el foglalkozni.

Kiállításai többek között az alábbi helyszíneken voltak: Schull megye (NDK) 1974., Siófok, Dunaújváros, Veresegyház, Szada, Iklad, Aszód, Acsa, Nagytarcsa, Budapest (X ker., XXI. ker.) Szentes, Szántódpuszta, stb.
A kiállítások között sajnos Isaszeg nevét hiába keressük, nem találjuk. Munkáiból sem tudtunk vásárolni, mivel pont ebben az időben az új múzeum épületének tervezése, az építéshez pénz gyűjtése, majd 1980-1982 között az új múzeum építése zajlott. Az építés után a kassza sajnos kiürült, ezért sem a Falumúzeum, és sajnos a Múzeumbarátok Köre sem tudott anyagi keretet biztosítani, Józsi bácsi egy-egy alkotásának esetleges megvásárlásához.

Reitmayer József népi fafaragó életének utolsó évében munkáival két kiállításon is szerepelt.
1980. február 10-én a MOM Új Tükör Szabadidő Központjában (Budapesten) a Fafaragók Országos Vásárán, ahol a zsűri értékelte a megjelent 50 fafaragó munkáit. A zsűrizés eredményeként az első díjat Antal Balázs Jászszentandrási fafaragónak ítélték, a megosztott második díjat pedig, Kovács Pál kecskeméti és Reitmayer József isaszegi faragónak.

Kresz Albert fotóművész, Reitmayer József népi fafaragó, Kerékgyártó István megnyitó beszédét mondja, mellette Dr. Asztalos István az aszódi Petőfi Múzeum igazgatója (1980. május 18.).

Az aszódi Petőfi Múzeumban 1980. május 18-án nyílt meg Kresz Albert fotóművész és Reitmayer József népi fafaragó közös tárlata. Megnyitó beszédet Kerékgyártó István kritikus mondott. E rendhagyó kiállítás egy 1974-ben, Hévízgyörkön, a Galga menti népművészeti találkozón, két különböző korú és indíttatású alkotó egymásra találásának, barátságának a gyümölcse. Külön utakon jártak, mégis termékenyítőleg hatottak egymásra, mert közös volt a céljuk: a népélet hű ábrázolása.

A két művész és barát: Kresz Albert és Reitmayer József  közös kiállításuk megnyitóján(Aszódi Petőfi Múzeum, 1980. május 18.).

Reitmayer József fafaragó sajnos a kiállítás zárásának végét (augusztus 11-ét), már nem élhette meg, mivel július 25-én váratlanul elhunyt, 68 éves korában. Nem örülhetett annak, hogy a kiállított fafaragásait, Kresz Albert fotóművész alkotásaival együtt, 5193 fő látogató tekintette meg! Az aszódi Petőfi Múzeum Reitmayer József fafaragó1977 – 1979 között készült összesen 21 alkotását vásárolta meg, és őrzi néprajzi gyűjteményében az utókor számára.

Reitmayer József temetése Isaszegen 1980. augusztus 1-én volt nagy részvét mellett.

Emlékét őrizzük meg szeretettel!

Reitmayer József népi fafaragó temetése 1980. augusztus 1-én volt Isaszegen. Fotó: Kresz Albert

 

A fotó a Budapest-Csepel Galériában készült 1980-ban. A képen Kresz Albert, özv. Reitmayerné, Kerékgyártó István és a Galéria vezetője látható a megnyitón. 1980. október 1. – október 21. közötti időszak alatt 9500 fő tekintette meg a kiállítást.