In Memoriam
Reitmayer József
(1912 – 1980)

Folytatjuk megemlékezésünket Reitmayer József (1912 – 1980) isaszegi népi fafaragó művész halának 40. évfordulója alkalmából. Ezúton köszönöm meg Hajdú Zsófia Csenge intézményvezetőnek (Aszódi Integrált Kulturális Központ) és Harkai Béláné gyűjteménykezelőnek (Petőfi Közérdekű Muzeális Gyűjtemény) segítségét! A szükséges adatok, fényképek engedélyezéséért és eljuttatásáért, melyet még a szabadságom előtt kértem az AIKK-tól. Azok időközben megérkeztek, ezáltal a Reitmayer József fafaragóra való megemlékezésünk kibővülhetett az újabb információkkal, fényképekkel. Köszönöm Péter keresztfiamnak a segítséget, hogy a Falumúzeum Facebook oldalára mindezt segített felhelyezni! A közölt fényképek az aszódi Petőfi Közérdekű Muzeális Gyűjtemény tulajdonát képezik!
.
Reitmayer József népi fafaragó 1912. február 28-án született Zalaszentgróton (Zala megye). Eredeti foglalkozását tekintve cipész volt. Családjával Szentgyörgypusztára 1959-ben költözött. Feleségével együtt nagy szeretetben nevelték fel négy fiúgyermeküket. Józsi bácsi a fafaragással hobbiból, 1972-től kezdődően kezdett el foglalkozni.
Kiállításai többek között az alábbi helyszíneken voltak: Schull megye (NDK) 1974., Siófok, Dunaújváros, Veresegyház, Szada, Iklad, Aszód, Acsa, Nagytarcsa, Budapest (X ker., XXI. ker.) Szentes, Szántódpuszta, stb.
A kiállítások között sajnos Isaszeg nevét hiába keressük, nem találjuk. Munkáiból sem tudtunk vásárolni, mivel pont ebben az időben az új múzeum épületének tervezése, az építéshez pénz gyűjtése, majd 1980-1982 között az új múzeum építése zajlott. Az építés után a kassza sajnos kiürült, ezért sem a Falumúzeum, és sajnos a Múzeumbarátok Köre sem tudott anyagi keretet biztosítani, Józsi bácsi egy-egy alkotásának esetleges megvásárlásához.
Reitmayer József népi fafaragó életének utolsó évében munkáival két kiállításon is szerepelt.
1980. február 10-én a MOM Új Tükör Szabadidő Központjában (Budapesten) a Fafaragók Országos Vásárán, ahol a zsűri értékelte a megjelent 50 fafaragó munkáit. A zsűrizés eredményeként az első díjat Antal Balázs Jászszentandrási fafaragónak ítélték, a megosztott második díjat pedig, Kovács Pál kecskeméti és Reitmayer József isaszegi faragónak.

Az aszódi Petőfi Múzeumban 1980. május 18-án nyílt meg Kresz Albert fotóművész és Reitmayer József népi fafaragó közös tárlata. Megnyitó beszédet Kerékgyártó István kritikus mondott. E rendhagyó kiállítás egy 1974-ben, Hévízgyörkön, a Galga menti népművészeti találkozón, két különböző korú és indíttatású alkotó egymásra találásának, barátságának a gyümölcse. Külön utakon jártak, mégis termékenyítőleg hatottak egymásra, mert közös volt a céljuk: a népélet hű ábrázolása.

Reitmayer József fafaragó sajnos a kiállítás zárásának végét (augusztus 11-ét), már nem élhette meg, mivel július 25-én váratlanul elhunyt, 68 éves korában. Nem örülhetett annak, hogy a kiállított fafaragásait, Kresz Albert fotóművész alkotásaival együtt, 5193 fő látogató tekintette meg! Az aszódi Petőfi Múzeum Reitmayer József fafaragó1977 – 1979 között készült összesen 21 alkotását vásárolta meg, és őrzi néprajzi gyűjteményében az utókor számára.
Reitmayer József temetése Isaszegen 1980. augusztus 1-én volt nagy részvét mellett.
Emlékét őrizzük meg szeretettel!

