Válogatás a múzeum „kincseiből” 1.

Válogatás a Falumúzeum „Kincseiből”
 Kossuth Lajos portréja, aláírással
A Kossuth fénykép restaurálás után, amely az állandó kiállításunk féltve őrzött „kincse”.

Kossuth Lajos torinói fényképe 1887-ben készült, melyet a nagy államférfi 1889-ben küldött Isaszegre saját kezű aláírásával Loyczer Árpád honvéd tüzérkapitánynak, aki részt vett az isaszegi csatában. A tulajdonosa nagy becsben tartotta a fényképet, paszpartuztatta, kereteztette – és az üveg mögé virágokat helyezett el. A kép mérete: 22 x 13 cm

A mindannyiunk számára becses emléket, Hajdú János és családja ajándékozta az Isaszegi Falumúzeumnak 1982-ben. Áldozatkészségüket ezúton is megköszönjük! Szmolicza József mb. múzeumvezető Kossuth Lajos születésének 200. évfordulóján 2002-ben, az NKA pályázatán elnyert támogatásból restauráltatta a fényképet.
A Kossuth-évfordulóra elkészült relikvia restaurálását Szabó Maya papírrestaurátor, a keret rendbetételét Mikes Gábor keretrestaurátor végezte el. Mérete: 43 x 35 cm

Az eredeti Kossuth portrét az olasz származású, AMBROSETTI Giuseppe (1841 – 1890) torinói fényképész készítette. Eredetileg festőként kezdte pályafutását, de a fotózás művészete elcsábította őt. Igazi fotós tevékenységének kibontakozása az 1870-es évekre tehető, de egyes források szerint már 1856-tól foglalkozott fényképezéssel. Különösen a portrék és a csoportképek készítése érdekelte őt. 1878-ban megrendezett párizsi világkiállításon Arany Éremmel jutalmazták munkásságát. 1887-ben a genfi herceg hivatalos portréfestője lett. Halála után 1890-ben, felesége folytatta a tevékenységét, majd a fényképészeti műterem vezetését 1898-ban Bernardo Pasta vette át.

Restaurálás előtti állapot
A restaurálást követően a virágok már nem kerültek vissza az üveglap alá, hanem a restaurálási dokumentáció részét képezik.