Az Isaszegi II. Rákóczi Ferenc Kör (1906 – 1922) zászlaja
„Nem kívánok birodalmat, nem kincset tülletek,
s nem egyebet: az igaz, bátor magyar szívet,
hogy az magaméval összekapcsolván,
veletek éljek és haljak.”
/Rákóczi Ferenc/

Lelkes isaszegi polgárok kezdeményezésére, hazafias felbuzdulásból jött létre a II. Rákóczi Ferenc Kör: „Mivel pedig a kör hazánk nagy fejedelmének, II. Rákóczi Ferenc dicső hamvának 1906. évben történt diadalmas hazahozatala emlékére alakult, szent kötelességünkké tesszük, hogy a Rákóczi-kultuszt annak szellemében fenntartjuk és továbbra is ápolni akarjuk” A kiegészítésekkel tizenkilenc paragrafusból álló, Szigeti András elnök és Békési Rezső jegyző által aláírt alapszabályt 1909. október 17-én fogadták el. Az egyesület később anyagi gondokkal küzdött, majd működésének lendülete az 1930-as évekre lelassult, ezért Török István elnök javaslatára a tagság úgy döntött, hogy beolvadnak a Községi Gazdakörbe (1941. 05. 4.). A Csajkovszki István elnök vezette Isaszegi Községi Gazdakör szintén kinyilvánította az egyesülés szándékát, és így létrejött az Isaszegi Rákóczi Gazdakör, amely vállalta a két kör célkitűzéseit.

A rossz állapotban lévő zászló megmentését Szmolicza József a Falumúzeum vezetője kezdeményezte, hogy az utókor számára megmentse azt. Ennek érdekében 1997 – 2001 között különböző pályázatokon vett részt és az elnyert támogatásból sikerült a zászlót konzerválni. A restaurálást Lakiné Dr. Tóth Ilona művész restaurátor végezte el, nagy hozzáértéssel. A szépen restaurált zászló 2001-ben készült el, végső befejezéséhez Isaszeg Nagyközség Önkormányzata Oktatási és Kulturális Bizottsága (Hanák Sándor elnök javaslatára) sajár keretéből 100.000,-Ft összeggel járult hozzá.
Ezt követően egy évig a Falumúzeum Adattárában egy erre a célra épített speciális tároló szerkezeten őriztük a zászlót, amelyet testvérem Szmolicza István készített. 2002-ben – különböző múzeumokhoz intézett kérésemre – végül is a Magyar Nemzeti Múzeum segített rajtunk, és a „Műtárgyvédelmi keretéből” 350.000,-Ft-ot utalt át egy speciális zászlóvitrin készíttetésére. A tárló terveit Újvári Mária restaurátor (Tragor Ignác Múzeum, Vác), a zászlótárlót pedig Szmolicza István isaszegi asztalos készítette el.
A piros – kék színű selyemzászló kétlapos, hímzett, a zászlómező közepén ovális keretben olajfestmény, körülötte hímzett felirat. A festményt vászonlapra festették, amely kiemelhető a zászlómezőből. A zászló szélét fémszálas (réz) rojt keretezi. A festmény egyik oldalán II: Rákóczi Ferenc képmása látható, amit Mányoki híres portréjáról másolt az ismeretlen festő. Az isaszegi hagyomány szerint a képet Munkácsi Mihály festette. A restaurálás során a Szépművészeti Múzeum főrestaurátorával történt konzultáció során sajnos ezt a tényt nem tudtuk megerősíteni. A festmény másik oldalán a Madonna látható a kis Jézussal. A zászló teljes mérete: 153 x 102 cm.
