In Memoriam
Juhász Vilmos
(1943 – 2021)
2021. március 30-án értesültünk a szomorú hírről, hogy a Múzeumbarátok Köre öt évtizeden keresztül volt elnökségi tagja, az egykori régészeti szakkör vezetője hosszantartó súlyos betegsége után, visszaadta lelkét Teremtőjének.

A Gondviselés akaratából legutóbb 2019. szeptember 27-én a Múzeumbarátok Köre fennállásának 50. évfordulójára rendezett kiállítás megnyitóján, illetve az ünnepi közgyűlésen még találkozhattunk Vilmossal Akkor még beszélhettünk vele, örömmel vette át az évfordulóra készített Emléklapot. Bár sejtettük, éreztük, hogy betegsége súlyos, de ezt felénk sohasem mutatta!
Az Isaszegi Múzeumbarátok Köre gondozásában 2019-ben megjelent “Isaszeg a történelem tükrében” című kiadvány szerkesztésében is aktívan részt vett. Új szempontok alapján írta meg “Isaszeg múltjának tárgyi emlékei az őskortól a középkorig” tartó részét. Betegsége ellenére is nagy szakértelemmel és odaadással vállalta a fejezet megírását. Segítő szándékú javaslataira mindig számíthattunk!

Gondolatban visszarepülve az 1980-as évek közepére, amikor a Márton-berekben az Ezeréves-kertnél az egykori Nyír falu területén “régészkedtünk” (pontosabban a vaddisznók által feltúrt területet vizsgáltuk át), milyen nagyszerű dolog volt ez akkor egy fiatalember számára! Vilmos gondosan és szakszerűen rögzítette az előkerült leletek helyét, rajzokat készített a helyszínről, lefotózta azokat, majd az előkerült leleteket papírzacskóba csomagolva (kovácsolt vasszegek, sarkantyú, patkó, stb.) behoztuk a Falumúzeumba, hogy majd a hivatásos régészek tudományosan feldolgozhassák és leltározhassák azokat. Ezek a leletek mára már restaurálva láthatók a Falumúzeumban, az újjárendezett középkori tárlónkban.
Juhász Vilmos szerezte meg a Falumúzeum számára, Salamon (1063-1074) és Könyves Kálmán királyok (1095-116) dénárjait, melyek 1980 előtt földművelés közben, az Öregtemplom közelében egy magánház kertjében kerültek elő. Szintén Vilmos érdeme és sikere, hogy 2013 tavaszán az épülő szennyvíztisztító telep megelőző régészeti feltárása során, saját fémkeresőjével egy bronzkori borotvára bukkant. Tudjuk, hogy nagyon büszke volt erre, hiszen már egy átvizsgált földkupacban találta meg ezt az értékes, több mint 3000 éves régészeti ritkaságot.

“Tichony Simon 1848” faragott talpas guzsalya is Vilmos közreműködésével került jó kézbe és segítségével menekült meg az enyészettől, majd ajándékképpen 1999-ben múzeumunk gyűjteményének része lett.

Juhász Vilmos többször elmondta, hogy annak idején az 1960-as és az 1970-es években sokszor szabadidejében motorkerékpárjával járta a határt, az őstelepülési helyeket és bizony volt egy-két olyan alkalom, amikor Szathmáry Zoli bácsit is (1901-1989) elvitte magával, maga mögé ültetve őt a motorkerékpáron. Így „régészkedtek” együtt és gyűjtötték a leleteket a Falumúzeum számára. Akkor még ezt meg lehetett tenni, mert más volt a törvényi szabályozás. A gyűjtés is könnyebben haladt, hiszen hatalmas mezőgazdasági termelőszövetkezeti földek voltak egyben és lehetett tudni, hogy éppen kinek a földjén jár az amatőr régész. Sokszor a friss szántásból sikerült a leleteket kimenteni.

A hivatásos régészek munkáját (Kvassay Judit, Miklós Zsuzsa, Kővári Klára, Torma István) is segítette Vilmos. A terepbejárásaik során adatközléseivel, útmutatásaival segítette elő egy-egy régészeti lelőhely pontosítását. A nemrég megjelent Pest Megye Régészeti Topográfiája 11. kötetének (Aszódi és Gödöllői Járás) szerzői, ezért a kötetben köszönetet is mondtak Juhász Vilmosnak!
Juhász Vilmos: Pálfalvai József politikai meghurcolása
A Falumúzeum régészeti szakleltár könyvében Vilmos nevével gyakran találkozhatunk az ajándékozási rovatban. 1969 és 1997 év között összesen 352 db, Szathmáry Zoltánnal és a régészeti szakkörrel közösen 1960 – 1978 között pedig 252 db régészeti lelet került beleltározásra. A leletek közül több is a Falumúzeum állandó kiállításában (őskor, ókor, középkor) látható, melyek ma is Vilmos emlékét őrzik.
Áldozatkész munkáját ezúton is megköszönve fájó szívvel búcsúzunk „Isaszeg régészétől”, az új Falumúzeum egyik építőjétől.
Emlékét tisztelettel megőrizzük!
Az Isaszegi Falumúzeum és a Múzeumbarátok Köre nevében
Szmolicza József gyűjteménykezelő,
a Múzeumbarátok Körének titkára