Új időszaki tárlat nyílt június 19-én


Emlékkiállítás Radó Gyuláné sz. Kenesei Ilona
(Veszprém, 1883 – Budapest, 1960)
Isaszeg egykori tanítónője, a magyar népdal kincseinek gyűjtője
emlékére.
Falumúzeum, 2021. június 19. 15 óra
A kiállítás kurátora (az anyag szorgos gyűjtője):
Eto-Papp Beáta a Csatangoló Tánccsoport vezetője
A kiállítást Dr. Székely András Bertalan a Magyar Kultúra Lovagja nyitotta meg, aki beszédében méltatta Kenesei Ilona életét és munkásságát.

Radó Gyuláné sz. Kenesei Ilona és leánya Radó Éva

„Pici gyermek voltam, mikor először bájolta el lelkem a magyar dal bűvös varázsa. Édes anyám altató-dalával szállt szívembe a magyar nóta szeretete, és velem nőtt egyre, egyre… Míg most, pár éve, csupán a magam gyönyörűségére összeírogatni kezdtem őket.
És akkor tárult csak fel előttem igazán a magyar népköltés mérhetetlen kincstengere és mind jobban belemerültem, egyre fokozódó gyönyörűséggel, szeretettel gyűjtögetve őket. És az első ezer után a második ezer is hamar összegyűlt, most már a harmadik ezernél tartok. Két év óta nagy szeretettel rendezgetem őket, a legfinomabb dallam és szövegváltozatokat is följegyezve, a Magyar Nemzeti Múzeum könyvtára számára.”
(Forrás: Pesti Hírlap, 1909. december 25.)

Radó Gyuláné sz. (Klein) Kenesei Ilona Isaszegen 25 éven át tanította a gyermekeket az Állami Elemi Népiskolában, hadiárvák nevelésével is foglalkozott, támogatta a szegény sorsú gyermekeket, műkedvelő színielőadásokat is szervezett a tanítványai bevonásával. A Stefánia Szövetség helyi szervezetének lelkes megalapítója és ügyvezető elnöke is volt. Férje Radó Gyula az I. világháború poklában 1916-ban Ukrajnában hősi halált halt.

Isaszegi Stefánia Szövetség az anyák és csecsemők védelmére alapító okirata

Kenesei Ilona jelentős szerepet töltött be Isaszeg társadalmi és kulturális életében! Nyugdíjba vonulásakor 1938-ban Budapestre költözött Radó Éva lányához. De kapcsolata Isaszeggel nem szűnt meg, még sokáig kijárt isaszegi ismerőseihez, tanítványaihoz. Munkásságáról Szathmáry Zoltán a múzeum alapítója is megemlékezett az Adattári Közlemények IV. számában (1982.) a kiadvány 55 – 57. oldalán.

Radó Gyuláné szabadidejében a vakáció ideje alatt a magyar népdalokat gyűjtötte az országot járva a falvak, tanyák népénél, szerény tanári fizetését is erre áldozva.
Kenesei Ilona kézzel írt, 14 kötetes népdalgyűjteménye – 4000 lejegyzett kotta – az Országos Széchenyi könyvtár Zeneműtárában található. Az első kötetet 1905-ben adta le, akkor még a Magyar Nemzeti Múzeumnak a Kisfaludy Társaság megbízásából, az utolsót 1918-ban.

Bartha László Kenesei Ilona unokája és Albert Zsuzsa József Attila-díjas költő, írónő, Radó Éva tanítványa.

A nagyszámú érdeklődő előtt megtartott megnyitón jelen volt Bartha László, Kenesei Ilona unokája, valamint Albert Zsuzsa József Attila-díjas író, költő Radó Éva tanítványa.

Kiállítás grafikai tervezés: Mikola Bence
Kiállítás-berendezés: Pongrácz Gabriella és Szmolicza József

Kiállítás részlet

Radó Évike és édesanyja Radó Gyuláné sz. Kenesei Ilona az isaszegi Hősök szobránál virágcsokrot helyeznek el. Radó Gyuláné férje 1916-ban halt hősi halált a mai Ukrajna területén. Neve szerepel az emlékmű talapzatán.