„Őrizzétek meg nemes szívetekben annak emlékét, hogy eljöttünk veszélyben lévő hazátokba!” Józef Wysocki, 1849.
A mi szabadságunkért s a tietekért!
Za wolność naszą i waszą!


2023. április 6-án a győztes isaszegi csata emléknapján (1849. IV. 6.) került sor a Wysocki Lengyel Légió zászló másolat átadására, amely az Isaszegi Történelmi Napok egyik fénypontja volt. Sokan voltak kíváncsiak e jelentős eseményre. A Wysocki Légó Hagyományőrző Egyesület (Budapest) volt az ajándékozó. Áldozatkészségüket ezúton is megköszönjük! A zászlót Máté Endre a Wysocki Légió hő. századosa, a légió parancsnoka, az egyesület alelnöke adta át Pongrácz Gabriella igazgató asszonynak, aki örömmel vette át a zászló másolatát és azt az alábbi szavakkal köszönte meg: „A Wysocki Légió Hagyományőrző Egyesület nemesszívű ajándékát köszönettel elfogadjuk és megígérjük, hogy „ A mi szabadságunkért és a Tiétekért!” jelszó szellemében arra vigyázni fogunk, és azt örökre megőrizzük. Ezzel a múzeum régi álma valósulhatott meg. A Lengyel Légió katonái 174 évvel ezelőtt a közel 12 órás győztes isaszegi csatában igazi forradalmi katonákhoz méltó módon hősiesen küzdöttek a magyar honvédekkel együtt „vált a vállhoz vetve” a többszörös túlerővel szemben is tartva állásaikat. Parancsnokaik kiváló tisztek voltak, akik a napóleoni háborúk vagy az 1830/31-es felkelés után külföldre menekültek, s a francia katonai akadémiákon tanultak. A harcban a lengyel légió katonák általános elismerést vívtak ki maguknak feletteseik és bajtársaik körében. Elismeréssel szólt róluk Damjanich és Klapka tábornok is. Amikor pedig az isaszegi csata után Kossuth Lajos Gödöllőn fogadta a honvédek díszszemléjét, a Lengyel légió előtt levette a kalapját, és fedetlen fővel állt mindaddig, amíg a lengyel légiós katonák el nem vonultak előtte. A lengyelek úgy érezték, hogy ez a gesztus a magyar forradalom vezérének irántuk tanúsított különleges megbecsülését bizonyította.,
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Vécsey László országgyűlési képviselő úr, Mészáros Gusztávné alpolgármester asszony és Wesolowski Korinna asszony Isaszeg nagy barátja, a Magyarországi Bem József Lengyel Kulturális Egyesület korábbi elnöke, akinek fáradhatatlan közreműködését, hogy a Lengyel légió zászlajának másolata múzeumunkba kerülhessen, ezúton is megköszönjük!
Külön megköszönjük a Damjanich János Általános Iskola ünnepi műsorát, mellyel még emlékezetessebbé tették számunkra ezt a gyönyörű napot. Köszönetünk jár Orosz Csaba tanár úrnak, pedagógus kollégáinak és a diákoknak egyaránt!
Az elmúlt évben ünnepeltük az isaszegi magyar – lengyel baráti kapcsolatok 50. évfordulóját. Ekkor a Vasútállomás várótermében Bem József tábornoknak, a magyar és lengyel nemzet hősének, a falumúzeum homlokzatán Zenon Tarnowski lengyel diplomatának, Isaszeg nagy barátjának állítottunk márvány emléktáblát. Az isaszegi magyar – lengyel baráti kapcsolatokat 1972-től számítjuk, de tudjuk, hogy a kapcsolat kiépítése már az 1960-as években elkezdődött Szathmáry Zoltán (1901-1989) és Domszky Pálnak (1903-1974) köszönhetően. Domszky Pál egyik őse Domszky Nikodem részt vett a Lengyel Légió tisztjeként (gyalogsági százados) a győztes isaszegi csatában is (1849. IV. 6.).
Kevesen tudják, hogy a Wysocki légió újraélesztésének gondolata 1997. április 6-án az isaszegi csatatéren rendezett ünnepségen vetődött fel, ahol először mutatták be egymásnak a későbbi két alapító-szervezőt, dr. Sutarski Konrádot (akkor az Országos Lengyel Kisebbségi Önkormányzat elnökét) és Máté Endrét (akkor a Kossuth Szövetség ügyvezető elnökét). A megbeszélést tett követte és 1998. április-án az isaszegi csatabemutatón be is mutatkozott az első két ulánus egyenruhát viselő katonai hagyományőrző. Ettől kezdve a Wysocki Légió katonái állandó résztvevői a Tavaszi Emlékhadjárat történelmi rendezvénynek, az Isaszegi Történelmi Napok programsorozatának.
Hosszú lenne felsorolni az isaszegi magyar – lengyel baráti kapcsolatok, több mint félévszázados történetét. Erre most itt nem is vállalkozhatunk, de a múzeum honlapját felkeresve bárki elolvashatja az ezzel kapcsolatos cikkeket, írásokat. Mi most egy számunkra fontos eseményt szeretnénk megismertetni a kedves Olvasókkal, mégpedig azt, hogy isaszegi kezdeményezés volt a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében a Wysocki szobor felállítása.
„A Magyarországi Bem József Lengyel Ku|turális Egyesület vezetősége, valamint az isaszegi Falumúzeum és a Múzeumbarátok Köre Elnöksége nevében javaslatot teszünk mellszobor felállítására Wysocki József honvédtábornok, a Lengyel Légió parancsnokának emlékére. A mellszobor felállítását Budapesten a Nemzeti Múzeum kertjében, a múzeum homlokzatától jobbra, a Garibaldi-szobor mellett javasoljuk, tekintettel arra, hogy a Lengyel Légió megalakulásának ünnepsége, a zászló felszentelése a Nemzeti Múzeum kertjében történt 1848. november 26-án, vasárnap 12 órakor” – így kezdődik a budapesti lengye| nagykövetségnek és a Fővárosi Tanácsnak címzett, 1976. január hó 14. napján kelt isaszegi javaslat, amelyet a Bem Egyesület részéről Pabiniák Henrik elnök és dr. Dürr Sándor alelnök, Isaszeg részéről pedig Proksza Pálné, a Múzeumbarátok Körének elnöke és Szathmáry Zoltán múzeumvezető írt alá.

A Wysocki mellszobor Hanna Danilewicz varsói szobrászművész, a talapzat pedig Konrád Sándor budapesti építész alkotása. A bronz mellszobor a Lengyel Minisztertanács, a talapzat pedig Budapest Főváros ajándéka volt. A lengyel tábornok emlékművét 1976. november 26-án, déli 12 órakor avatták fel. A szobor felirata: ,,JÓZEF WYSOCKI (1809-1874) Lengyel szabadságharcos, honvéd tábornok emlékére, aki 1848/49-ben a szabadságharc lengyel légiójának parancsnoka volt,, A talapzat hátsó oldalán a csatahelyek felsorolása található, köztük Isaszeg is. Az emlékmű arra a helyre került, ahonnan 1848. november 26-án, eskütétel után a lengyel légió ,,A mi szabadságunkért és a tiétekért,, jelszóval harcba indult.
A Lengyel Légió emlékét nem csak az 1972-ben felavatott Wysocki emléktáblák, – amelyek Varsóban készültek és a Lengyel Minisztertanács ajándékaként kerültek Isaszegre – a Katonapallagon található Ismeretlen lengyel kapitány síremléke, hanem 2023. április 6-tól a falumúzeumban a Légió zászlajának másolata is őrzi.
A magyar honvédek és a Lengyel légió győzelmének emlékét ma is féltő szeretettel ápolják Isaszeg város lakói.
Április 6-a tiszteletére a múzeum előtérben időszaki kiállítást is készítettünk az isaszegi csata 174. évfordulója alkalmából, amely április 15-ig megtekinthető. Köszönjük a Városüzemeltetési Kft. vezetőjének Horváth István úrnak és kollégáinak, hogy a múzeumkertben lévő Huszárszobor talapzatát felújították, lefestették.
