„EGYÜTT A SZABADSÁGÉRT 1848-49” történelmi emlékülés 1993. április 3-án az isaszegi Öregtemplomban:

„Isaszeg a Magyar – Lengyel Barátság örök jelképe”
/Zenon Tarnowski lengyel diplomata, 1972./

A Falumúzeumban emlékkiállítást rendeztünk amelynek megnyitója a történelmi konferencia előtt volt. A képen látható személyek többek között: Streng Ferencné igazgató, Hajdú József MBK elnökségi tagja, Pelyach István történész, Dr. Tóthné Pacs Vera polgármester asszony, Pénzes János alpolgármester, Szatmáry Zoltán a MBK elnöke, Gulyka József plébános, kerületi esperes, Dr. Kovács István történész, Papp Elekné tanár, a MBK elnökségi tagja, Jakócsné Dabrowska Magdalena, Jerzy Kochanowski (Jurek), a Bem József Lengyel Kulturális Egyesület elnökségi tagja, Isaszeg nagy barátja, Bazsik Béla, Dr. Maciej Koźmiński történész, budapesti lengyel nagykövet és felesége. Sajnos a képen látható személyek közül már sokan nem élnek. Emléküket szeretettel megőrizzük.

Kedves Múzeumbarátok!

Ebben az évben az isaszegi magyar – lengyel kapcsolatok számára fontos két évfordulóról kell megemlékeznünk. Az egyik egy rangos történelmi konferencia, amelyet 30 évvel ezelőtt, a Szent Márton Műemléktemplomban rendeztünk meg. Erről szól alábbi írásunk. A másik számunkra jelentős évforduló Domszky Pál (1903-1974) a magyar – lengyel kapcsolatok kutatója születésének 120. évfordulójáról való megemlékezés, amelyet június 3-án (szombaton) rendezünk a Falumúzeumban. A meghívót hamarosan közzé tesszük.

Az emlékülés eredeti meghívójának egyik lapja

Harminc évvel ezelőtt 1993. április 3-án rangos rendezvénynek adott helyet az Isaszeg ékességének számító Árpád-kori eredetű Szent Márton templom. A Műemléktemplom méltó helyszíne volt az „Együtt a szabadságért 1848-49” történelmi konferenciának. Ennek az emlékülésnek a mai napig jelentős hatása van az isaszegi magyar-lengyel kapcsolatokra, amely varsói kezdeményezésre jött létre és néhai dr. Tóthné Pacs Vera polgármester asszony segítségével és közreműködésével valósulhatott meg.
A történelmi konferenciát a Magyar Mickiewicz Társaság újjáalakulása, Wysocki tábornok emlékiratainak megjelenése és az isaszegi csata 144. évfordulója alkalmából, a Mickiewicz Társaság, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, az Isaszegi Múzeumbarátok Köre és Isaszeg Nagyközség Önkormányzata rendezte.
Az emlékülést dr. Kovács István a történettudomány kandidátusa, a Magyar Köztársaság Varsói Nagykövetségének kulturális tanácsosa, illetve a Múzeumbarátok Köre kezdeményezte.

A szervezők dr. Kovács István és dr. Dürr Sándor eredeti levelének másolata Varsóból. 1992. december 29.


Az Öregtemplomban Gulyka József plébános, kerületi esperes áhítatot tartott az isaszegi csatában elesett magyar, lengyel és osztrák katonák emlékére.
Dr. Kapronczay Károlynak, a Magyar Mickiewicz Társaság elnökének megnyitója után Katona Tamás külügyi államtitkár méltatta a tavaszi hadjárat jelentőségét, Hermann Róbert a csata eseménytörténetét ismertette, Kovács István „Az isaszegi csata a lengyel légionisták emlékirataiban” címmel tartott előadást.

Pelyach István Damjanich és a lengyelek kapcsolatát taglalta, dr. Dürr Sándor pedig a helyi lengyel emlékeket ismertette. Az előadás után a résztvevők, közöttük dr. Maciej Koźmiński budapesti lengyel nagykövet és Engelmayer Ákos varsói magyar nagykövet megkoszorúzták a községben található lengyel emléktáblákat (Városháza és Református templom), az Ismeretlen lengyel kapitány sírját a Katonapallagon és a Szobor-hegyen lévő honvéd emlékművet, a temetőben pedig fejet hajtottak az 1989-ben elhunyt Szatmáry Zoltán múzeumalapító sírja előtt.
Az eseményről az országos napilapok is beszámoltak!

Balról jobbra látható: Dr. KOVÁCS ISTVÁN történész, polonista, kulturális tanácsos, magyar nagykövetség, Varsó, DR. DÜRR SÁNDOR konzul, magyar nagykövetség Varsó, a Múzeumbarátok Körének elnökségi tagja és SZALAI ATTILA, az Új Magyarország főszerkesztője.
A történelmi konferenciáról a Pest megyei Hírlap 1993. április 3-i száma is tudósított. Az egyik előadó Wacław Felczak lengyel történész sajnos nem tudott részt venni az isaszegi megemlékezésen.
Az emlékülés után a múzeumnál a résztvevőket Szatmáry Zoltán a Múzeumbarátok Köre (MBK) elnöke köszönti.

A fotón középen Dr. Maciej Koźmiński történész, budapesti rendkívüli és meghatalmazott nagykövet látható, mellette pedig a felesége, Dr. Danuta Koźmińska asszony, mögöttük Dr. Tóthné Pacs Vera polgármester asszony, jobb oldalt Engelmayer Ákos, a rendszerváltás utáni első varsói magyar nagykövet.
Egy országos napilapban megjelent cikk az isaszegi rendezvényről
A rendezvény eredeti Kokárdája Szmolicza József megőrzéséből. A kokárdát Dr. Tóthné Pacs Vera polgármester asszony készítette a történelmi emlékülés résztvevői számára.

Grzegorz Łubczyk, volt budapesti lengyel nagykövet „Wielogłos Węgierski” (Többszólamú Magyarország) című könyvében méltán írta 1994-ben Isaszegről: „Hogy mennyire mélyen hatolnak be a múltba a magyar és a lengyel nép közös gyökerei, meggyőződtem Isaszegen, egy Budapesttől tízegynéhány kilométerre fekvő községben.”