
„Isaszeg a Magyar – Lengyel Barátság örök jelképe”
/Zenon Tarnowski lengyel diplomata, 1972./

Kedves Múzeumbarátok!
Ebben az évben az isaszegi magyar – lengyel kapcsolatok számára fontos két évfordulóról kell megemlékeznünk. Az egyik egy rangos történelmi konferencia, amelyet 30 évvel ezelőtt, a Szent Márton Műemléktemplomban rendeztünk meg. Erről szól alábbi írásunk. A másik számunkra jelentős évforduló Domszky Pál (1903-1974) a magyar – lengyel kapcsolatok kutatója születésének 120. évfordulójáról való megemlékezés, amelyet június 3-án (szombaton) rendezünk a Falumúzeumban. A meghívót hamarosan közzé tesszük.

Harminc évvel ezelőtt 1993. április 3-án rangos rendezvénynek adott helyet az Isaszeg ékességének számító Árpád-kori eredetű Szent Márton templom. A Műemléktemplom méltó helyszíne volt az „Együtt a szabadságért 1848-49” történelmi konferenciának. Ennek az emlékülésnek a mai napig jelentős hatása van az isaszegi magyar-lengyel kapcsolatokra, amely varsói kezdeményezésre jött létre és néhai dr. Tóthné Pacs Vera polgármester asszony segítségével és közreműködésével valósulhatott meg.
A történelmi konferenciát a Magyar Mickiewicz Társaság újjáalakulása, Wysocki tábornok emlékiratainak megjelenése és az isaszegi csata 144. évfordulója alkalmából, a Mickiewicz Társaság, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, az Isaszegi Múzeumbarátok Köre és Isaszeg Nagyközség Önkormányzata rendezte.
Az emlékülést dr. Kovács István a történettudomány kandidátusa, a Magyar Köztársaság Varsói Nagykövetségének kulturális tanácsosa, illetve a Múzeumbarátok Köre kezdeményezte.

Az Öregtemplomban Gulyka József plébános, kerületi esperes áhítatot tartott az isaszegi csatában elesett magyar, lengyel és osztrák katonák emlékére.
Dr. Kapronczay Károlynak, a Magyar Mickiewicz Társaság elnökének megnyitója után Katona Tamás külügyi államtitkár méltatta a tavaszi hadjárat jelentőségét, Hermann Róbert a csata eseménytörténetét ismertette, Kovács István „Az isaszegi csata a lengyel légionisták emlékirataiban” címmel tartott előadást.
Pelyach István Damjanich és a lengyelek kapcsolatát taglalta, dr. Dürr Sándor pedig a helyi lengyel emlékeket ismertette. Az előadás után a résztvevők, közöttük dr. Maciej Koźmiński budapesti lengyel nagykövet és Engelmayer Ákos varsói magyar nagykövet megkoszorúzták a községben található lengyel emléktáblákat (Városháza és Református templom), az Ismeretlen lengyel kapitány sírját a Katonapallagon és a Szobor-hegyen lévő honvéd emlékművet, a temetőben pedig fejet hajtottak az 1989-ben elhunyt Szatmáry Zoltán múzeumalapító sírja előtt.
Az eseményről az országos napilapok is beszámoltak!







Grzegorz Łubczyk, volt budapesti lengyel nagykövet „Wielogłos Węgierski” (Többszólamú Magyarország) című könyvében méltán írta 1994-ben Isaszegről: „Hogy mennyire mélyen hatolnak be a múltba a magyar és a lengyel nép közös gyökerei, meggyőződtem Isaszegen, egy Budapesttől tízegynéhány kilométerre fekvő községben.”