Novák Katalin köztársasági elnök hivatalos látogatáson Afrikában járt és megkoszorúzta Sáska doktor sírját

„Sáska László doktor hazánkfia, afrikánus, mégpedig a nemes fajtából. Évtizedeken át orvos, aki előtt megnyíltak a gyanakvó gallák sárkunyhói, a törpe törzsek fűből font hajlékai, akinek jó barátja a törzsfőnök, és „kollégája” a varázsló; orvos, aki nem akart meggazdagodni, karriert befutni, akinek a gyógyítás mellett egyetlen célja, hogy ismertesse és megmentse a fekete földrész növény- és állatvilágából mindazt, ami pusztulásra van ítélve…”

(Dr. Xantus János)

dr. Sáska László orvos Isaszegen egy vadászaton 1920-as évek végén.

Örömmel értesültünk az M1 TV Híradó 2023. július 19-i és 20-i tudósításából, hogy Novák Katalin magyar köztársasági elnök hivatalos látogatáson Afrikában, pontosabban Ruandában és Tanzániában járt. A két afrikai országban először járt magyar köztársasági elnök. Az államfő hivatalos látogatásán kívül felkereste és megkoszorúzta a magyar emlékhelyeket is.

Számunkra a magyar államfő tanzániai látogatása volt fontos. mivel Isaszeg egykori köztiszteletben álló orvosa Dr. Sáska László Afrika-kutató sírja Tanzániában, Arushában található. Szaktudása, önzetlen segítőkészsége mellett „Doktor bwana”- ahogyan a környékbeli afrikaiak nevezték, azzal vívott ki magának tekintélyt, hogy rendelőjében az afrikai és az európai emberek egyenlő körülmények között találtak gyógyulásra.

Dr. Sáska László arushai rendelője előtt egyik gyógyult betegével, egy tanzániai rendőrrel 1970-ben.

Novák Katalin államfő kétnapos tanzániai hivatalos látogatásának első napján meglátogatott egy általános iskolát Fumvuhu településen és a nehéz körülmények között tanuló diákok részére ajándékokat adott át. Magyarország a Hungary Helps Programon keresztül több településnek is nyújt segítséget Tanzániában. A hivatalos látogatást követően a köztársasági elnök megkoszorúzta a leghíresebb magyar Kittenberger Kálmán felfedező-zoológus, vadász (1881-1958) emléktábláját. Másnap július 20-án Novák Katalin hivatalos programján találkozott és tárgyalásokat folytatott Tanzánia első női államfőjével Samia Suluhu Hassan elnök asszonnyal. Novák Katalin látogatásának utolsó napján felkereste és megkoszorúzta a Kilimandzsárótól néhány km-re Arushában található Prof. Dr. Sáska László sírját is.

Magyarország köztársasági elnökének koszorúja Dr. Sáska László sírján.
Tanzánia, Arusha (Európai temető) 2023. július 20.
A sírkereszten dr. Sáska László híres alma materének a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium nemzeti színű szalagja. Szép gesztus volt, hogy a kereszten elhelyezték Sáska László színes fényképét is.

A néhai magyar orvos több mint félévszázadon keresztül dolgozott Afrikában. Ő volt az első európai orvos, aki megszüntette a külön fehér és színes rendelőket.
Fehér, fekete és barna bőrű páciensek jártak a rendelőjébe – ugyanazt az ajtót nyitotta afrikai, hindu, és európai. Amikor Tanganyika független ország lett, Arushában – Kelet-Afrika legeszményibb , szafari- és vadászközpontjában – Sáska doktor volt az első, aki megszüntette a külön „fehér” és „színes” rendelőt… Nála az afrikai és az európai egyenlő körülmények között talált gyógyulást.

Munka közben

Dr. Sáska László Nagyenyeden született 1890-ben és szülővárosának a híres Bethlen Gábor Kollégiumnak a diákja volt. A trianoni tragédia után a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen szerezte meg orvosi diplomáját 1920-ban. 1922 – től 1933-ig Isaszegen praktizált, háziorvos, MÁV pályaorvos, középiskolai népegészségtan tanár és tb. járásorvos és számos társadalmi egyesületnek tisztségviselője volt. Dr. Sáska László közel félévszázadot élt az Afrikai földrészen. 1933-ban Isaszegről indult hosszú és kalandos útjára isaszegi feleségével együtt, hogy aztán majd végleg letelepedjen második hazájában Afrikában. Egy ideig Etiópiában élt az alkirály házi orvosa volt, az olasz invázió elől azonban menekülniük kellett, s így jutott el Tanganyikába. Sohasem a meggazdagodás vágya, hanem Afrika csodálatos természetvilágának kutatása, növény- és állatvilágának megmentése, a trópusi betegségek gyógyítása ösztönözte. Bukarestben 1969-ben megjelent Életem Afrika című kötetében ízelítőt adott abból a rendkívül gazdag kutatómunkából és gyűjteményből, amit közel négy évtizedes fáradhatatlan szorgalmával összegyűjtött.

Magyarország és Tanzánia államfői tárgyalás közben


Bízunk benne, hogy az isaszegiek és Máthé László Magyarország volt kenyai nagykövetének javaslata is megvalósulhat majd egyszer és Arushában egy egészségügyi intézmény viselheti majd Prof. dr. Sáska László nevét. És talán lesz majd olyan vállalkozó szellemű egyén is – talán a most 3 évre megkötött Stipendium Peregrinum Program keretén belül – aki a „Doktor bwana” által írt, Életem Afrika című csodálatos könyvét is lefordítja szuahéli nyelvre.

Az isaszegiek máig szeretettel őrzik dr. Sáska László emlékét. Ennek ékes bizonyítéka, hogy 1998-ban dr. Sáska László halálának 20. évfordulója alkalmából a Nagyközségi Könyvtár és Falumúzeum megemlékezést szervezett, 2011. november 11-én a Falumúzeum és a Múzeumbarátok Köre emléktáblát avatott. Ünnepi beszédet Dr. Kubassek János a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatója mondott, aki többször is tartott Isaszegen előadást Sáska László afrikai útjairól. 2018-ban dr. Sáska László halálának 40. évfordulója alkalmából nemzetközi konferenciát szervezetünk Isaszeg egykori köztiszteletben álló orvosa, a híres Afrika-kutató emlékének. A rendezvény fővédnöke Máthé László Magyarország kenyai nagykövete volt. Előadást tartott Dvorácsek Ágoston fizika tanár, Bethlen Gábor Kollégium Nagyenyed, Mánfai Zoltán az arushai magyarok képviseletében és levetítésre került Cséke Zsolt geográfus, filmrendező Sáska László életét feldolgozó több részes életrajzi filmjének rövidített változata is.

Emléktábla az isaszegi Falumúzeum homlokzatán

„Gyógyította az embereket élete utolsó napjáig –
Amewatibu wagnjawa wake mpaka mauti ilipo mkuta”

Fotók forrása: M1 Híradó 2023. 07. 19-20-i adása és Falumúzeum Fotótára

Kedves Olvasó!

Prof. Dr. Sáska Lászlóról szóló részletesebb írással halálának 45. évfordulója alkalmából november hónapban találkozhat majd.