Visszatekintés az elmúlt időszakra (2023. május – augusztus)

Visszatekintés az elmúlt időszakra

Kedves Múzeumbarátok!

A nyári hónapokban nem igen jelentkeztünk facebook oldalunkon, – bár a múzeum honlapját sikerült időközönként frissíteni – ez nem azt jelenti mintha megállt volna az élet vagy a munka, ellenkezőleg akadt munka bőven. Főleg a múzeumkert folyamatos karbantartása adott sok munkát. Úgy illik, hogy erről utólag beszámoljunk.

Május 27-én zajlott le a Művelődési Ház által szervezett Májusfadöntés program, amelynek egyik állomása is voltunk. Először került sor májfaállításra – hagyományőrző szándékkal – a múzeumkertünkben. Tartalmas és szép rendezvény volt melyért elsősorban Pongrácz Gabriella igazgató asszonynak és Stéger Dánielnek a Csata Táncegyüttes művészeti vezetőjének mondunk köszönetet, valamint a résztvevőnek és a vendégeknek is.

Június 3-án a Falumúzeum és a Múzeumbarátok Köre szervezésében emlékeztünk meg Domszky Pál (1903-1974) a magyar – lengyel kapcsolatok kutatója és ápolója, az Isaszegi Adattári munkaközösség tagja, a Múzeumbarátok Köre tiszteletbeli elnökségi tagja születésének 120. évfordulójáról. Meghívott előadónk Máté Endre a Wysocki Légió Hagyományőrző Egyesület századosa, a légió parancsnoka, a 2013-ban megjelent „Domszky Pál a varsói magyar” c. könyv szerzője. A rendezvény díszvendége Domszky Mihály rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter, a varsói magyar nagykövetség nyugalmazott diplomatája volt. A rendezvényünket megtisztelte jelenlétével Domszky Johanna, Mészáros Gusztávné Isaszeg Város alpolgármestere és Szatmáry Zoltán az Isaszegi Múzeumbarátok Köre örökös tiszteletbeli elnöke is. A Falumúzeum gyűjteménykezelője alkalmi kiállítást készített Domszky Pál életéről, munkásságáról. Köszönjük az Isaszegi Művelődési Háznak a kiállítási paravánok kölcsönzését, Parajdiné Havai Erikának a segítségét, valamint Mészáros Gusztávné Piroska Asszonynak a szép virágokat a dekorációhoz.

A Pest Vármegyei Levéltár honlapján Pálfi Ádám levéltáros egy tanulmányban közölte Agler Ferenc (1781 – 1855) Isaszeg egykori plébánosának a végrendeletét. Erre a helytörténeti érdekességre több ismerősünk is felhívta figyelmünket. Felvettük a kapcsolatot Pálfy Ádám úrral és június 12-én hivatalosan is megkaptuk Agler Ferenc végrendeletének digitális másolatát. Köszönjük mindenkinek a segítségét!

Június hónapban fogadtuk a Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola napközis táboros diákjait és a Csata Táncegyüttes táboros csoportját, július hónapban pedig a Humánszolgáltató Központ Erzsébet táboros diákjait, valamint Gödöllőről egy alapítványi iskola táboros diákjait is. Múzeumunkat az ország különböző részeiről keresték fel turisták Kisbérről, Bácsalmásról, Budapestről, Jászberényből, Debrecenből, Gödöllőről és más településekről is. Újonnan beköltözött isaszegi családok is – nagy örömünkre – ellátogattak, hogy megismerkedjenek a település múltjával. A KAJLA mozgalomban résztvevő kisdiákok és szüleik kíséretében többször is vendégeink voltak.

Tovább olvasom a beszámolót…