Állományvédelmi eszközök beszerzése a Falumúzeum számára az NKA Múzeumok Kollégiuma támogatásából

Kedves Olvasóink!

Örömmel tájékoztatjuk honlapunk olvasóit, a Múzeumbarátok Körének tagjait, hogy 2024. évben az Isaszegi Művelődési Ház és Múzeumi Kiállítóhely sikeresen vett részt az NKA Múzeumok Kollégiuma által kiírt pályázatán. Pongrácz Gabriella igazgató asszonnyal egyeztetve adtuk be pályázatunkat a Művelődési Ház telephelye, a Múzeumi Kiállítóhely részére.

Megítélt támogatás: 400.000,-Ft

Pályázati azonosító száma: 209111/00316

Pályázati támogatás témája: MUZEÁLIS TÁRGYAK ÁLLAGMEGŐRZÉSÉHEZ ESZKÖZÖK BESZERZÉSÉRE A FALUMÚZEUM SZÁMÁRA

A fenti támogatásból, a pályázati célnak, kiírásnak megfelelően 2025. januárjában vásároltunk 1 db WDH-500AH német gyártmányú mobil ipari szárítógépet 376.000,-Ft értékben, továbbá 2 db analóg TH 101E termo-higrométert (7.182,-Ft) és 1 db szintén német gyártmányú Voltcraft LX-80 fénymérőt 17.990,-Ft értékben. A fenti állományvédelmi eszközökre nagy szükségünk van a mindennapi munkánk során. Az új, korszerű és nagy teljesítményű páramentesítő készüléket a múzeum szinte minden helyiségében tudjuk használni a magas légnedvesség csökkentésére az RH optimális értéken való tartására. Nem utolsó sorban a könnyen mozgatható, mobil páramentesítő berendezés, nagy teljesítménye mellett esztétikus és jól illeszkedik a múzeumi környezetbe.

A német Aktobis AG WDH-500AH ipari szárítógépe, próba üzemben, a múzeum állandó kiállításában. Köszönjük a Múzeumbaráti Kör egyik tagjának a berendezés összeszereléséhez nyújtott segítségét!

A két db német gyártmányú analóg hőmérséklet és légnedvességmérő készüléket az ókori és a középkori tárlók belső klímájának ellenőrzésére használtuk fel. Mindkét tárlóban találhatók fémből (vas és bronz) készült műtárgyak, melyeken a magas RH esetén oxidációs folyamatok indulhatnak be. Az analóg készülékek elem nélkül működnek, ezáltal biztonságosabb a használatuk és az elemek véletlenszerű „kifolyásától” sem kell tartani. Az ellenőrzést és a megelőzést szolgálják az új mérő készülékek.

Mérőműszerek az állományvédelmi munkánkhoz. Német gyártmányú analóg hőmérséklet és légnedvességmérő (TH-101E) és Voltcraft LX-80 fénymérő készülékek segítik a mindennapi munkát, a műtárgykörnyezeti méréseket.

WDH-500AH adatlapja

Voltcraft LX-80 adatlapja

TH-101E adatlapja

Mérőműszer a középkori tárlóban elhelyezve.

A Voltcraft fénymérő, luxmérővel a műtárgyakra ható fényerősségét tudjuk mérni. Tudjuk, hogy egyes műtárgyak igen érzékenyek a rájuk ható természetes és mesterséges fényre. Különböző mértékben károsíthatják azokat. Az optimális értékek biztosítása érdekében szükségünk volt egy megbízható mérő készülékre, így esett választásunk a Voltcraft egyik kiváló lux mérőjére.

Restaurált zászló (1906-1922) fényerősség mérése, természetes fény esetén 99,7 lux

Ezúton is megköszönjük a Nemzeti Kulturális Alap Múzeumok Kollégiuma támogatását, mellyel nagymértékben sikerült javítani az isaszegi Múzeumi Kiállítóhely állományvédelmi munkáját! Itt köszönöm meg Pongrácz Gabriella igazgató asszonynak (Isaszegi Művelődési Ház és Múzeumi Kiállítóhely) a pályázat benyújtásához nyújtott messzemenő támogatását!

Szmolicza József gyűjteménykezelő

A szárítógép kijelzője és vezérlőpanelje

XIX. sz. olajnyomat fény intenzitás mérése az állandó kiállításban.
XIX. századi restaurált (NKA) litográfia fényerősség mérése az állandó kiállításban.
Volter Domonkos (Isaszegi Asszonykórus művészeti vezetője) kutató munkájához előkészített XIX. – XX. századi imádságos könyvek. Az imakönyvek SWING II savmentes palliumra kerültek elhelyezésre, melyet a Focus Art Kft. (Budapest) vásároltunk. A kutató munkát cérnakesztyű használatával lehetett csak igénybe venni.
Kossuth Lajos restaurált (NKA) fényképe (Torino, 1889.) saját kezű aláírásával