A pályázati lehetőségekkel élni kell

Az NKA Múzeumok Kollégiuma Állományvédelmi pályázatot  hirdetett 2021. áprilisában. Mindenféleképpen élni kívántunk a lehetőséggel. Először is el kellett döntenünk, hogy milyen pályázati cél megvalósítására kérünk támogatást.  Pongrácz Gabriella igazgató asszonnyal történő megbeszélést, egyeztetést  követően az alábbiak mellett döntöttünk:

  1. Néprajzi fa tárgyak  rovar kártevők (szúbogarak) elleni fertőtlenítés.
  2. Klinkó Mátyás isaszegi lakos Honvéd Vég-Elbocsátó Emléklap (obsit) 1882-ből restaurálása.
  3. Isaszegi térkép 1813-ból restaurálása.
  4. Műtárgyvédelmi eszköz (Trotec mobil páramentesítő) beszerzése (külső raktárak).
  5. Műtárgyvédelmi eszköz (Czur Aura Pro) könyvszkenner beszerzése a régi könyvállományunk és az Adattári anyagunk digitalizálására.
  6. Meglévő műtárgyvédelmi eszköz (vezeték nélküli hőmérséklet és páramérő) bővítése, amely kapcsolódik a TA-140 adatgyűjtőhöz.
  7. A pályázat összköltségvetése több mint 600.000,-Ft

A pályázati lehetőséggel igyekeztünk élni, és ezáltal hozzájárulni az intézmény további fejlődéséhez. Folyamatosan kértük be a szükséges árajánlatokat, megkerestük a számunkra megfelelő papírrestaurátort, Lukács Katalin okl. restaurátorművész személyében. Majd időben elkészítettük a különféle szakvéleményeket, beszámolókat, stb. Most már a Bíráló Bizottság döntésén múlik, hogy sikerül-e céljainkat megvalósítani. Külön köszönjük Fehérné F. Gabriella munkatársunk áldozatos munkáját az adatlapok kitöltéséhez, a költségvetés összeállításához a pályázat határidőre – 2021. május 5. – történő beadásához!

A kiszárított isaszegi nádas térképének részlete, a már létező és a létesítendő csatornák, valamint a körülöttük fekvő területek ábrázolásával, az 1813. november havi állapotban
Fontos helytörténeti értékkel bír a merített papírra készített 1813-ból származó térkép részlet. Rendkívül érdekesnek tartjuk, hogy számos egykori lakos nevét tudjuk így! Az is érdekes, hogy hol volt a szeszfőzde (a víz mellett), a mészárszék és a kocsma/fogadó. Meg persze, hogy 1812-ben a nádas kiszikkasztásával, a vizenyős terület lecsapolásával művelhető földet nyertek az isaszegiek.