Meghívó régészeti előadásra

MEGHÍVÓ
Fotó montázs: FMC Szentendre (2014.)

Az Isaszegi Művelődési Ház és Múzeum (IMH),az
Isaszegi Múzeumbarátok Köre
szeretettel meghívja Önt és kedves Családját

2022. március 24-én (csütörtökön) 14:45 órára a
FALUMÚZEUMBA

Késő bronzkori település Isaszegen című
régészeti kiállításra

Köszöntőt mond:
Pongrácz Gabriella
igazgató asszony (IMH)

A kiállítást megnyitja:
Dr. Rajna András a
Ferenczy Múzeumi Centrum Régészeti Osztályvezetője (Szentendre)

Előadást tart:
Patay Róbert
régész muzeológus
FMC Gödöllői Régészeti Raktárbázis

Ez utóbbi része az „Időutazás a történelem nyomában” – rendhagyó történelem óra című sorozatunknak, amelyet főleg az általános iskolás diákok részére szervezünk, hogy minél jobban megszerettessük velük Hazánk és szülőföldünk történelmét, de azon bárki részt vehet.

Letölthető meghívó

Ez évben ünnepeljük az új falumúzeum 40. évfordulóját. Egész éves megemlékezéseink első programja a régészeti tárlat megnyitása, valamint egyúttal tisztelgés azon múzeumbarátok előtt is, akik a régészeti tárgyak gyűjtésében, múzeumba való kerülésében önzetlenül is sokat tettek. Itt elsősorban néhai Szathmáry Zoltán (1901-1989) múzeumalapítóra és Juhász Vilmosra (1943-2021) a volt Régészeti Szakkör vezetőjére gondolunk. A kiállítás megszervezésével hálával adózunk emlékük előtt is.

A Pilinyi kultúra fémművessége számos formai újítást eszközölt, mint például a kétkarú csákány, a tölcséres és szív alakú csüngő, vagy az áttört, nyeles borotva, amelynek egyik szép példányát Isaszegen is megtalálták.

A Szennyvíztisztító-telep bővítésének munkálatai 2012. november 26-án kezdődtek el. A Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága által vezetett régészeti ásatások megkezdésekor – 50-60 centiméternyi humuszréteg eltávolítása után – egy késő bronzkori település nyomai bukkantak elő.
2013. március 4-én kezdődhetett el a tényleges régészeti feltárás, amelynek során rövid időn belül értékes leletek kerültek elő. A település különböző objektumai mellett (kisebb árkok, nagyobb amorf és méhkas alakú gödrök, amelyek valószínűleg gabonatermény vagy szemét tárolására, valamint agyagkitermelésre szolgáltak a kerámia készítéshez) a gödrök bontása során ép, egész cserépedények, cserépdarabok, több kisebb füles fazék, kisebb tálka és bronztűk kerültek elő. A további ásatási munkálatok során a település egyik objektumában egy csontvázas sírt is találtak egy nagyméretű urna mellett, körülötte pedig kisebb edényeket, amelyekben valószínűleg a túlvilágra szánt útravalót: tárgyakat, étel, italt helyeztek el. A későbbiekben a régészek két emberi koponya maradványait is megtalálták.
Majd újabb leletek kerültek elő késő bronzkori jellegzetes formájú, kék színű tárolóedény töredék, kisebb-nagyobb pohárkák, szövőszéknehezék, bronztű, bronzkarika, az egyik edény alatt épen maradt gabona magvakat is találtak.
Továbbá a bronzművesség e területen történő művelésének bizonyítékai is előkerültek: kardmarkolat és balta öntésre szolgáló öntőformák, bronz sarló töredéke, és Juhász Vilmos által megtalált – aki önkéntesként segítette a régészek munkáját – áttört, nyeles borotva.
A bronzkori település maradványait mintegy 4000 m2-en tárták fel a régészek. A 2013. március 4-én elkezdődött ásatás 2013. május hónapban fejeződött be. Ásatásvezető régész Patay Róbert volt.
Az előkerült és restaurált régészeti leleteket a szakemberek a nagyközönségnek is bemutatták 2014. május 9-én a Falumúzeumban nyílt kiállításon, amely csak 2 hónapig volt látogatható.

Régi vágya teljesült az isaszegi embereknek, hogy újra – Pongrácz Gabriella igazgató asszonynak köszönhetően – két éven keresztül láthatóak lesznek az értékes régészeti leletek. Köszönjük!