Jó munkát! Légy résen! – A hét fotói 5.

849. sz. Szent Márton Cserkészcsapat Fotó albumának digitalizálása

Nyári cserkésztábor Isaszeg, 1941.

Jó munkát! Légy résen!
A mindannyiunk számára ismerős cserkész köszöntéssel szólítjuk meg kedves Olvasóinkat. Aktualitását az adja, hogy az egykori 849. sz. Isaszegi Szent Márton Cserkészcsapat életét feldolgozó fotó album digitalizálási munkáit végezzük. Bár ez a munka nem annyira látványos, de annál értékesebb hozadéka van a helytörténet számára. A 849. sz. Szent Márton Cserkészcsapat életébe nyerhetünk bepillantást a fényképek segítségével. A cserkészek nyári isaszegi és az ország különböző részeibe tett kirándulásairól, táborozásairól (Budapest, Csongrád, Dobogókő, Mór, Pusztavám, Tiszafüred, Vértes, stb.) adnak tudósítást a korabeli fotók. Az album 27 lapból áll és több mint 200 db különböző méretű fotót tartalmaz.
Az időpontokat tekintve pedig 1933. Gödöllő IV. Cserkész világtalálkozó (55 db), 1935., 1936., 1940-1941 évek eseményei találhatók meg. A feldolgozott képekből most egy rövidebb válogatást teszünk közzé, teljesebb anyagot augusztus elejére tervezünk a IV. Cserkész Dzsembori (Gödöllő) 90. évfordulója alkalmából.

Az isaszegi 849. sz. Szent Márton cserkészcsapat megalakításának pontos körülményeit nem ismerjük.
A cserkészcsapat virágkorát az 1930-1940-es évek fordulóján élte.

A Magyar Cserkész Szövetség működését az állampárt 1948-ban beszüntette. Az új, kimondottan ateista, vallásellenes hatalom számára ugyanis az ifjúság övétől eltérő világnézeti nevelése nem volt elfogadható. Bár a cserkészek találkozóhelyéül szolgáló hivatalos helyiségeket, felszerelésüket, könyvtárukat elkobozták vagy szétszórták, ennek ellenére főleg bencés és piarista atyák életük kockáztatásával titokban működtettek – álcázott – cserkész csoportokat, ahol a fő cél a vallásos nevelés volt. Pécsen 1956 novemberében megalakult az első leányőrs is, táborokat rendeztek és a lányoknak is vezetőképzőt tartottak. 1961-ben egy országos méretű, Fekete Hollók fedőnevű átfogó akció keretében a cserkészvezetést ellátó atyák közül sokakat letartóztattak, és több év börtönre ítéltek. Illegális cserkészmunka miatt még 1966-ban is volt letartóztatás. A Magyar Cserkészszövetség 1989. január 23-án megtartott közgyűlésén alakult ujjá. Isaszegen hosszú évtizedek után 1995. áprilisában került sor – a Hősök szobra előtt – kiscserkész avatásra, amelyet messzemenően támogatott Dr. Tórthné Pacs Vera polgármester asszony. Forrás: barankovics.hu

Isaszeg, 1936.
Kivonulás a táborhelyre (1940.)
Isaszeg, 1936.