Hírek házunk tájáról 3.


A műtárgyvédelem érdekében tett intézkedéseinkről néhány gondolatban.
Tájékoztatónk legvégére hagytuk a számunkra kevésbé kellemes hír közlését, amelyről már bizonyára mindenki értesült az Önkormányzati Tájékoztató októberi számából. Isaszeg Város Önkormányzata képviselő-testületének döntése értelmében – az energiaválság következtében elő állt helyzet miatt – energiatakarékossági okokból a több mint félévszázada folyamatosan működő isaszegi falumúzeumot ideiglenesen 2022. október 15-től – 2023. március 31-ig bezárta. Sajnos e miatt több előre betervezett programot is le kellett mondanunk. Az Önkormányzat állományvédelmi szempontból 14 – 15 Celsius fokos hőmérsékletet tud biztosítani. A temperáló fűtés azonban nem tudja biztosítani a múzeumban lévő – régészeti, néprajzi, történeti – műtárgy anyagainak a szükséges optimális hőmérsékletet. Ennek következtében megnövekedett a légnedvesség a helyiségekben (60-70%), mind az Adattár-Szakkönyvtár, Textil-Fotótárban, gyűjteményraktárban, középkori régészeti tárlóban, időszaki kiállítótérben. A múzeum munkatársa Home Office-ban végzi munkáját (digitalizálási munkák végzése, ügyvitel, stb.) és folyamatosan ellenőrzi a múzeum hőmérsékleti és RH értékeit. A kezdeti időszakban szinte közelharcot vívtunk az alacsonyabb hőmérséklet miatt kialakult magasabb légnedvességgel. A méréseknél nagy segítségünkre volt a tavasszal Pongrácz Gabriella igazgató asszony engedélyével vásárolt 3 db TFA külső vezeték nélküli digitális érzékelők használata (Hőmérséklet és RH). Összesen 8 db működik ebből, amelyek egy központi adattárolóba csatlakoznak. De még ez is kevésnek bizonyult, hiszen a középkori régészeti vastárgyak és a kölcsönzött bronzkori fémtárgyak tárlóiban történő mérések érdekében kénytelenek voltunk az ellátmányból vásárolni – Polgármester Úr engedélyével – két darab TFA analóg hőmérséklet és páramérő készüléket.
A kezdeti igen magas 60% – 70% körüli páratartalmat igyekeztünk az NKA 2015. évi pályázatából vásárolt TROTEC 120E páramentesítő berendezéssel szinten tartani, hogy legalább ne emelkedjen tovább. A mobil készülék hol az egyik – hol a másik helyiségben dolgozott félnapon v. akár egy egész napon keresztül.
Úgy ítéltük meg, hogy az állandó kiállítás középkori tárlójában elhelyezett vastárgyak további műtárgyvédelmi intézkedéseket tesznek szükségessé. Kapcsolatba léptünk Murnerné Lukács Katalin megyei állományvédelmi felelőssel. Tájékoztattuk őt a kialakult helyzetről és segítségét kértük. Ennek köszönhetően került beszerzésre a Faberman-Meister Kft.-től (Budapest) egy darab ProSorb páramentesítő kazetta 40%-ra beállítva (500 gr.). A vásárlás összegét, amely bruttó 22.000,Ft volt az Isaszegi Múzeumbarátok Köre biztosította. Áldozatkészségüket ezúton is megköszönjük!!

Mivel a saját páramentesítő gépünk alacsony hőfokon kevésbé volt hatékony, és hogy lényegesen tudjuk csökkenteni a légnedvességet ehhez szükséges volt egy nagyobb teljesítményű más elven működő és alacsony hőmérsékleten is (10 Celsius foknál 70%) hatékonyan működő berendezés használatára. Ennek érdekében kéréssel fordultunk a Múzeumi Állományvédelmi Bizottsághoz egy Munters szárítógép kölcsönzését kérve. Pongrácz Gabriella igazgató asszony hivatalos levélben fordult Dr. Kemecsi Lajos főigazgató úrhoz (Néprajzi Múzeum) a kölcsönzés érdekében.
Rövidesen megérkezett a pozitív válasz, amelynek nagyon megörültünk, majd a Múzeumi Állományvédelmi Bizottság által kölcsönzött Munters 45D kondenzációs szárítóberendezést 2022. november 24-én a Városüzemeltetési Kft. (Ács István ig. h.). a múzeumba leszállította Köszönjük Dr. Kemecsi Lajos főigazgató úrnak a kölcsönzés engedélyezését, Murnerné Lukács Katalin megyei állományvédelmi felelősnek, Tabi Orsolyának műtárgyvédelmi asszisztensnek és Pongrácz Gabriella igazgató asszonynak a segítségét.

A Munters berendezést Ács István úrral beüzemeltük azóta folyamatosan használjuk és már bizonyította hatékonyságát! Ennek következtében az egy hónappal ezelőtt mért magas értékeket lényegesen csökkenteni tudtuk illetve stabilizáltuk az optimális értékek közelében. Megnyugodtunk. Időben sikerült megtenni a szükséges lépéseket, ennek köszönhető, hogy nem lett nagyobb baj. Hiszen egyes műtárgyak különösen érzékenyek a magas RH értéekre. Igazgató Asszonnyal együtt azon dolgozunk, hogy a műtárgy állományt megvédjük a környezeti károsodásoktól és biztosítjuk feltételeit – állományvédelmi szempontból – a tavaszi újranyitásnak.
A múzeum munkatársának Home Office alatt végzett egyik digitalizálási munkája.
A régmúlt korok egészségügyi viszonyait a maival összehasonlítani sem lehet. Orvos és gyógyszertár csak a járási központokban, városokban volt, még szakképzett bábát is csak a népesebb települések alkalmaztak.
A kiegyezést követően indult meg a mozgalom az ország egészségügyi állapotának a megjavítására. Az 1876. XIV. törvénycikk alapján Valkó központtal térségünkben is körorvosi állást szerveztek. Ide tartozott Dány, Zsámbok, Vácszentlászló és Isaszeg. 1882-ben dr. Gere Gyula a körorvos. A törvény elrendelte, hogy a községnek bábát kell alkalmaznia. A Gödöllő székhelyű Magyar Királyi Koronauradalomnak külön orvosa volt (1882-ben Schmid Benedek), aki az isaszegi uradalmi alkalmazottakat is ellátta.
A XIX. század végén a valkói orvosi körzet kettévált. Még az új körorvos, dr. Hirsch Ármin is jobb megoldásnak találta volna, ha a körzetközpontot nem Valkóra, hanem a népesebb Isaszegre telepítik, ám ezt az elképzelést a döntéshozók elvetették. Ezért aztán a község vezetése elhatározta, hogy önálló községorvosi állást szervez.
Az első helyi orvos 1899-től dr. Polgár Károly volt. Nyugdíjba vonulása után, 1919-től Schulhof János töltötte be a tisztséget. A községorvosi állás létesítésével egy időben Pest megye engedélyezte Klauzenburg Károlynak gyógyszertára megnyitását. Őt Pesthy Mihály, az Angyal patika tulajdonosa követte, halála után özvegye Thinagl Szerafin az első magyar okleveles gyógyszerésznő lett a tulajdonos. Leánya dr. Barabásné Pesthy Zsuzsanna szülei foglalkozását követve folytatta a gyógyszerészi hivatást egészen az 1950-ben bekövetkezett államosításig. Amikor is saját tulajdonukból egyik napról a másikra kitették az évtizedeken át a lakosság szeretetét övező Pesthy családot.
A jelentős számú közlekedési alkalmazott ellátására a MÁV üzemorvosi, más néven pályaorvosi állást szervezett a községben. Kezdetben mind a községi, mind a pályaorvosi állást dr. Polgár Károly töltötte be, 1922-től dr. Sáska László, de 1933-as távozása után a két munkahelyet különválasztották. A dr. Sáska Lászlót követő dr. Voloncs (Barabás) Géza nyugdíjba vonulásáig szolgálta Isaszeg lakosságát.
A magyar nyelv szótára, Czuczor-Fogarasi (1862.) alapján
ORVOSTUDOR, (orvos-tudor) ösz. fn. Személy, ki jártasságát az orvosi tudományokban szigorú vizsgálatok által az illető orvosi kar előtt kimutatta, s annak bizonyítványául hiteles oklevéllel ellátva az orvosok testületébe iktattatott.
Legelső Segély nyújtási könyvecske ide klikkelve letölthető