Miskolci vendégeink

Vendégeink voltak

2017. május 4-én a Miskolci Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, Fekete Dénes úr és kedves felesége tett rövid látogatást városunkban. Megismerkedtek Isaszeg lengyel emlékeivel.

Először a Falumúzeum anyagát, az ólomkatona-kiállítást, a győztes 1849. április 6-i isaszegi csata tárgyi emlékeit tekintették meg. Vendégeink tájékoztatást kaptak, a Múzeumbaráti Kör több mint 45 éves magyar-lengyel baráti kapcsolatokat ápoló munkájáról. Többek között a dr. Dürr Sándor által szervezett Lengyel délutánokról, Isaszeg 285 éves múltra visszatekintő lengyel vonatkozásairól. Megnézték a múzeum boltíves tornáca alatt elhelyezett, Szathmáry Zoltán (1901-1989) múzeumalapító és Domszky Pál (1904-1974) a magyar-lengyel baráti kapcsolatok kutatója és ápolója emléktábláit. Jeles személyiségei voltak ők városunknak, hiszen már 1967-től kapcsolatban álltak egymással és a magyar - lengyel vonatkozású adatokat gyűjtötték. E kutatások révén derült ki, hogy Domszky Pál egyik őse Domski Nikodem gyalogsági százados az isaszegi csatában a Lengyel Légió katonájaként vett részt.  Majd felkerestük a Városháza homlokzatán elhelyezett Wysocki emléktáblát, amely 1972-ben Lengyelországban készült és a lengyel kormány ajándékaként került Isaszegre. Ekkor két emléktábla érkezett településünkre, a másikat a Református templom a "Szabadságtörekvések Emléktemploma" homlokzatán helyezték el, ahol a Józef Wysocki  vezette Lengyel Légió hősiesen védte a magyar állásokat, az osztrák csapatok szünni nem akaró támadásaival szemben.

Ezt követően a Szoborhegyen lévő Honvédemlékműhöz (1901 Radnai Béla alkotása) látogattunk el, rövid történelmi ismertető után, a Katonapallagon lévő Honvédsírokhoz zarándokoltunk. A szépen gondozott történelmi - kegyeleti emlékhelyen a XX. század elején emelt régi síremlékeket, a Makovecz Imre által tervezett "Emlékező Angyalt" Életfát, haranglábat tekintették meg kedves vendégeink,  majd a rövid látogatást az Ismeretlen Lengyel kapitány síremlékénél fejeztük be. Itt röviden ismertettem a síremlék történetét, az 1972-ben megrendezett Isaszegi Magyar - Lengyel Történelmi Napok rendezvénysorozatot, amelynek során került felavatásra az emlékmű. Előtte Turai György isaszegi kovács mester által kardlapokból készített kereszt állt.

Bízom benne, hogy a mai találkozásunknak köszönhetően sikerült jó kapcsolatot kiépíteni. Reméljük, hogy vendégeinket viszont láthatjuk a Múzeumbaráti Kör által szervezett lengyel  rendezvényeinken. A Miskolci Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat munkájához, sok sikert kívánunk!