Új szerzeményeink (2016.)

Mérete: 141x64 mmVörös Hadsereg szükségpénz (1 db)
Sorozat- és sorszám nélkül. Mérete: 141 x 64 mm
A fedezet nélküli „Vörös hadsereg Parancsnoksága”szükségpénzek 1944. szeptember 23-tól 1945. február 28-ig voltak érvényben, illetve „hivatalos” forgalomban.

A szükségpénzek létjogosultságát a háborús helyzetre vonatkozó nemzetközi egyezmények, így a genfi (1899) és hágai (1906) szabályozták, miszerint a hadműveleti vagy megszállt területeken a hadsereg ellátására szükséges javakért, szolgáltatásokért készpénzzel vagy elismervénnyel kellet fizetnie az idegen katonai alakulatoknak. A szovjet politikai vezetés is így járt el az általa elfoglalt országokban, így többek között Lengyelországban, Csehszlovákiában, Romániában és Magyarországon is. A Szovjet Arcvonal Politikai Osztálya az ellenőrzése alá került területeken, így először Bács-Kiskun, Csongrád, Békés, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok megyékben röplapokon és plakátokon adta tudtul a magyar lakosság számára 2. sz. parancsát, amely szerint:

„… Magyarország területén a magyar pengőn kívül szabad forgalomban van a Szovjet Katonai Parancsnokság által kibocsátott pengő is. A fent említett pénznemek árfolyama a következő: egy hadipengő egyenlő egy magyar pengővel. Minden állampolgár, minden hatóság, ipari és kereskedelmi vállalat köteles ezeket a pénznemeket elfogadni, megtartva azokat az árakat, amelyek érvényben voltak akkor, amikor a Vörös Hadsereg csapatai Magyarország területére léptek”. Háborús (ellenséges) szerepünknek megfelelően, mintegy demonstrálva azt, a csehszlovák és lengyel hadipénzektől eltérően - ahol utaltak az illető ország nevére is -, Románia és Magyarország esetében ezt nem tartották fontosnak.

Mérete: 141x64 mmEzeknél a pénzeknél mindössze csak a nyelv és a pénznem utal hovatartozásukra.
A bankjegyeket viszonylag jó minőségű, vízjeles papírra, ofszet technikával nyomták. Elő-hátoldalukon egyaránt feltüntették a „VÖRÖSHADSEREG PARANCSNOKSÁGA” utalást.

A kibocsátási év: 1944.

A következő névértékű papírpénzek kerültek kibocsátásra: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 és 1000 pengő. Sorszám nélküli példányok a sorozatból csak az első 3-nál fordultak elő (1, 2, 5 Pengő).

A Vöröshadsereg Parancsnoksága pengősor kollekció a GOZNAK Vállalatok (Szovjetunió, Moszkva) terméke. A nyomólemezek grafikus terveinek elkészítése a vezető tervező Ivan Dubasov és az irányítása alatt dolgozó képzőművész kollektíva nevéhez köthető.

Gyarapodási száma: T-7/2016. Ajándékozó: Balázs István. Köszönjük!

Ajándékozás ideje: 2016. június 24.

Falvédő 1

 

Hímzett falvédő:
Gyarapodási szám: N-6/2016.
Ajándékozás ideje: 2016. 04. 22.

 

 

1.

"Szívemnek, lelkemnek az a kívánsága..."
Gyári lepedővászon, kék pamutfonallal laposöltéssel és száröltéssel hímzett:

felül két sor felirat, alatta rózsaindák között fiatal szerelmespár képe.

Körben kék gyári szalaggal, géppel szegett.

Anyag: pamutszalag, pamutfonal, pamutvászon szövet

Technika: kézi hímzés, gépi szegés

Fő méretek (cm): H:78, Sz.: 52

Falvédő 2

 

 

„Az én konyhám azért fényes…”

 

 

Gyári lepedővászon, kék fonállal, szár- és laposöltéssel hímezve. Középen konyha jelenet, csikósparhelt, előtte női alak, köténnyel, a másik oldalon egy öltönyös férfi, kalapját kezében tartja. A nő mögött asztal, az asztalon egy edény, felette szita. Két oldalán egy-egy virágág. A falvédő felső részén és alul felirat. A díszítményen is alkalmazott minőségű kék fonállal, laposöltéssel kitöltött-vastagított, szalagírásos betűkből álló, folyóírásos szöveg. Széles gyári, kék alapon fehér mintás szalaggal, varrógéppel szegett.

Anyag: pamutszalag, pamutfonal, pamutvászon szövet

Technika: laposöltés, száröltéses hímzés, gépi szegés

Fő méretek (cm): H: 78, Sz: 52

Mindkét hímzett falvédőt Dragonya István isaszegi lakos ajándékozta múzeumunknak! Köszönjük!

EgyenruhaLengyel Légiós hő. katonai egyenruha (4 db):

Használt, de újszerű állapotú.

Gyarapodási szám: T-5/2016.

Ajándékozás ideje: 2016. április 6.

 

A Lengyel légió egyenruhája 1849 tavaszáig piros-fehér színű volt, de mivel nagyon hasonlított az osztrák egyenruha színére, ezért váltottak a piros-kék színűre. A csákóról: a lengyelek mindig megmaradtak az egyféle formájú csákónál, az úgynevezett rogatywkanál, más néven konfederátkánál. Ez egy négyszögletű csákó, és megfigyelhető hogy a mostani lengyel hadseregben is ezt a formát használják (természetesen már újítottak rajta).
A Wysocki Légió Hagyományőrző Egyesület (Budapest) ajándéka. Személyesen a Légió parancsnoka, az egyesület alelnöke, Máté Endre hő. főhadnagy adta át a számunkra értékes egyenruhát, a múzeum munkatársának Szmolicza Józsefnek.