Újabb adományok a múzeumnak

Nagy örömünkre az elmúlt időszakban is érkeztek tárgyi adományok múzeumunk számára. Majer Orsolya 3 db archív fotót ajándékozott, amelyről korábban írtunk. Ecseri Pál temetőgondnok, sekrestyés úr pedig Dragonya Simon „Isaszegi Katholikus Temetkezési Egylet” Tagsági könyvét, ajándékozta múzeumunk számára, amely szintén fontos helytörténeti értékkel bír. Dr. Frisnyák Sándor ny. geográfus professzor úr, a Múzeumbaráti Kör tagja a Felföld történeti tájtípusait ábrázoló térképet, szakkönyveket míg az Isaszegi Értéktár Bizottság helytörténeti vonatkozású kis könyveket ajándékozott intézményünk számára. Ajándékozóink áldozatkészségét ezúton is megköszönjük.

Ecseri Pál által ajándékozott és Dragonya Simon nevére kiállított tagsági könyvecskéről röviden is írunk, mivel az rendelkezik egy előtörténettel is. 1899. december 19-én elfogadott, Scheible Armand elnök és Wiezner Miksa által jegyzett alapszabállyal alakult meg az Isaszegi Önkéntes Temetkezési Egylet, mely a tagok elhalálozása esetén a temetkezési költségek fedezésére nyújtott segítséget. A túlzottan bonyolult feltételrendszer nem lehetett igen népszerű, a kitűzött célt ezért nem érhette el, majd ezt követően néhány év múlva egy másik egyesület jött létre. 1907. július 28-án a Róm. kat. egyház segítségével megszervezték az Isaszegi Katholikus Temetkezési Egyletet. A 41 paragrafusból álló alapszabályt Sztrizs József plébános, elnök, Richter József jegyző, valamint Hajdú Jakab és Klincsek János hitelesítők írták alá. Az Egylet célja továbbra is az elhunyt tagjainak családjait a temetési költségek fedezésében segélyezni.

Az Alapszabályt a magyar királyi belügyminiszter úr 45301/1908/V a. sz. alatt 1908. május 21-én hagyta jóvá.

A tagsági könyvecskében régi isaszegi családneveket olvashatunk mint pl. : Mrenyó, Pallaga, Szmolicza, Varga, Premdowski, Apágyi, Huszár, Vojt, Gyurgyák, Csajkovszki, Szabó, Berbuck, Vasicza, Müller, Bodnár, Juhász, Hrustinszki, Huszka, Fekete, Dragonya, Blaskovics, Vidák, Ecseri, Durda, Csingér, Klinkó, Juhász, Hanák, Kolompár, Babanszki, Varga, stb. de számunkra ismeretlen családnevek is előbukkannak mint pl. Mandarszki, Záles, Iloszki, Tarlovics, Stefanik, Opcsányi, Zsilják, Zsemlya, stb.

33. §. Az egylet pecsétje, melynek belterén a feltámadó Üdvözítő képe van, ezen köriratú: Isaszegi kath. Temetkezési Egylet pecsétje, melyet az elnök úr őriz. A bélyegző lenyomatot retusálta Szmolicza József
Sztrizs József isaszegi plébános részére küldött levelezőlap 1915-ből. A feladás helye Trencsén, ma Szlovákia

Dr. Frisnyák Sándor professzor úr ajándéka

A Felföld történeti tájtípusai a 15. századtól a 19. század közepéig (Szerkesztette: Dr. Csüllög Endre és Dr. Frisnyák Sándor, 2000.)
Dr. Frisnyák Sándor ny. egyetemi tanár úr (Nyíregyházi Egyetem) ajándékát az irodában, az általa korábban adományozott (1. Kárpát-medence földrajzi térképe, 2. Magyarország gazdaságföldrajzi térképe, /dr. Teleki Pál gróf és Cholnoky Jenő közreműködésével hivatalos adatok alapján rajzolta dr. Fodor Ferenc, 3. Magyarország néprajzi térképe (népsűrűség alapján) Szerk. gróf Teleki Pál). térképek mellett helyeztük el. Ajándékát ezúton is megköszönjük!
Dr. Frisnyák Sándor és az Isaszegi Értéktár Bizottság ajándékkönyvei. Köszönjük!