Szent György napi hagyományőrző délután

„Jöjjenek el hozzánk a szép mulatságba,
Tiszta szívvel várja a háznak a gazdája.”

Első Szent György napi hagyományőrző délután a
múzeumkertben

Az Isaszegi Falumúzeum is csatlakozott a
Tájházak Napja 2019. programjához

Időpont:
2019. április 27. (szombat) 14:00 – 18:00

A paraszti hagyományban a legszélesebb körben volt ismert Szent György alakja, akinek ünnepnapja április 24-hez kötődik. A jeles napot követő hétvégén hagyományteremtő programjainkkal nemcsak a tavaszi állatkihajtás egykori emlékeire, hanem a megújulásra, a természet és az emberek újjászületésére is figyelmet kívánunk fordítani. Úgy véljük, ez a nap, a Tájházak napja remek lehetőség számunkra, hogy a hosszú tél után, a tavasztól őszig tartó nyitva tartás kezdetén megismerjük szűkebb pátriánk vagy távolabbi vidékek egykori életmódját, paraszti kultúráját, és felfigyeljünk mindarra, ami a hagyományos tudásból hasznosítható, újra élhető modern világunkban is.

Tervezett program:

Kézműveskedés a Mozaik Alkotóműhellyel
Kosárfonás Pásztor Andreával
Isaszegi kalács és kenyérlángos készítése, a
Múzeumbarátok Körével
Állatsimogató a Hadak Útja Lovas Sportegyesülettel

Az elrabolt királykisasszony
Csillangó Meseműhely előadásában

Népi gyermekjátékok Jakócs Zsuzsival és a
Búzavirág Tánccsoporttal
Szöktető Tánccsoport: Felcsíki táncok

Isaszegi táncba hívogató:
Csatangoló Tánccsoport és Hagyományőrző Egyesület

Zenél: a Banda (Samu Zoli és bandája)

Minden kedves érdeklődőt kicsit és nagyot egyaránt nagy szeretettel várnak a Szervezők:
Isaszegi Múzeumbarátok Köre, Csatangoló Tánccsoport és a Dózsa György Művelődési Otthon

Ötletgazda:
Szmolicza József a Magyarországi Tájházak Szövetségének egyéni tagja

Köszönjük a Hadak Útja Lovas Sportegyesület segítségét az állatsimogató megvalósításához, valamint köszönet Jakócs Zsuzsannának, Mozaik Alkotóműhelynek, Pásztor Andreának, és nem utolsó sorban Eto-Papp Beátának, és valamennyi közreműködőnek, támogatónak a segítségéért!

Letölthető meghívó!

Sárkányölő Szent Györgyöt ünnepeljük április 24-én, aki évszázadokon át a lovagok, fegyverkovácsok, lovas katonák, vándorlegények, vincellérek s utóbb a cserkészek patrónusa. Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány e naptól számítja. Minden esztendőn Szent György, a napvitéz győzi le, szabadítja ki a királylányt, a megújult nő-növényi életet a sárkány, a “poshadt tó ura” fogságából, s ő tisztítja meg a vizeket is. Napján a régiek processzióval járták határt, megtisztították előbb a bíró és a pap kútját, majd kint a határban, s a legelőn a forrás- és csordakutakat. A férfinép körmenete volt ez, a harcosé. S ezután ki lehetett hajtani már a legelőre a jószágokat; kürt, tülök szólt, s pattogott az ostoron a rafia.

György napja volt a magyarságnál az állatok első kihajtásának legfontosabb időpontja, a legeltetés elkezdésének napja, a pásztor, a kanász, a juhász munkába állásának napja is. Ilyenkor mágikus praktikákkal igyekeztek védeni a legelőre tartó jószágokat. A Zala mentén első kihajtáskor az istállóküszöb mellé belülről láncot, kívülről tojást tettek, ezen kellett a jószágnak átlépnie, s azt tartották, hogy olyan erősek lesznek, mint a lánc, olyan gömbölyűek, mint a tojás.

llyenkor vetették a kukoricát, a babot az uborkát. Termésjósló és időjárásjósló hiedelmek is kapcsolódtak a naphoz. Ha a varjú nem látszik ki a vetésből, jó lesz a termés. Ha e nap előtt megszólalnak a békák, az korai tavaszt, és nyarat jelent, vagy esőtlen nyarat. A Szent György nap előtti mennydörgés bő termést jósol.

Jeles napok Szent György

Szent György-napi Kihajtási Ünnep, Hortobágy – 2014.

György napja a népi időjóslásban:

Szent György-napi dörgés,
Jó bortermés.

Szent György-nap után
Kalapáccsal sem lehet

Szent György nap előtt megszólaló béka esőtlen nyarat jelez; e nap előtti mennydörgés bő termés előjelzője akkor lesz bő termés, jó év, ha Szent György napján akkora eső esik, hogy még az áldomásozók orra is besározódik.

György-nap előtt ha nem esik,
György-nap után sok is esik.
Hogyha Vitális didereg,
Tizenötször lesz még hideg.
Áprilisnak szárazsága
Jó gazdának bosszúsága,